Bogatstvo prirode nudi pomoć i za te boljke, to jest brojne ljekovite biljne vrste koje imaju pozitivan učinak na spomenute simptome. Mogu se koristiti u preventivne svrhe, ali i tijekom terapije, kad je problem s prostatom već izražen. Neke od njih opisat ćemo u nastavku.
Kopriva
Ima
visok biološki potencijal i brojna pozitivna djelovanja jer sadrži
znatne količine vitamina C i provitamina A, važne minerale
(magnezij, kalcij, cink i željezo), karoteonide, polifenole,
fitosterole i glikozide. Djelovanje i lista i korijena koprive
potvrđeno je kontroliranim znanstvenim studijama.
Sastojci listova sprječavaju
razvoj upalnih procesa, a pripravci od listova preporučuju se kao
dodatna terapija u slučaju oslabljenog organizma, anemije, čestih
mokraćnih infekcija i poremećaja mokrenja. Pripravci
od korijena koprive
učinkoviti su za ublažavanje i saniranje problema benigne
hiperplazije prostate te kod akutnog ili kroničnog prostatitisa, što
su dokazale i kliničke studije. Korijen je odobren u terapiji
benigne hiperplazije prostate i na tržište dolazi u obliku suhog
ekstrakta čija je terapijska doza 800 mg na dan.
Vrbovica
Biljka koja pokazuje izvanredan i brz protuupalni učinak, tako da u slučaju akutne ili kronične upale prostate pomaže da se žlijezda smanji na normalnu veličinu. Uz to, učinkovita je i kod mokraćnih bakterijskih infekcija. Zbog njezina doprinosa normalnom funkcioniranju prostate i mokraćnog sustava preporučuje se kao preventiva svim muškarcima nakon pedesete godine života.
Za rješavanje problema prostate često se koriste i čajne mješavine, pa se tako uz vrbovicu preporučuju list i korijen koprive, gospina trava, kamilica, čestoslavica, iđirot i druge ljekovite biljke za koje je dokazano da pomažu normalnom funkcioniranju prostate.
Znanstveno potvrđene primjene vrbovice: pomaže pri usporenom ili odgođenom mokrenju, sprječava nepotpuno pražnjenje mokraćnog mjehura, pomaže kod nokturije (potreba za noćnim mokrenjem – dva do tri puta tijekom noći), pomaže u slučaju retencije mokraće (zastoja), smanjuje učestalo i urgentno mokrenje (jak i iznenadan podražaj na mokrenje), pomaže u slučaju inkontinencije (nekontrolirano istjecanje mokraće).
Kurkuma
Nutritivni sastav kurkume obiluje makro i mikro nutrijentima. Od vitamina, prah kurkume sadrži vitamin C, tiamin, riboflavin, niacin i vitamin B6 te minerale kalcij, fosfor, magnezij, željezo, cink, bakar, mangan i kalij, a bogat je i vlaknima. Kurkuma povoljno utječe na brojne organske sustave (probavni, dišni, mokraćni, krvožilni, živčani), potpomaže eliminaciju masnoća iz krvi putem jetre, doprinosi jačanju imunosnog sustava itd.
Glavna aktivna komponenta kurkume je narančasti pigment kurkumin, koji je lipofilan (topiv u uljima), zbog čega se slabije resorbira u probavnom sustavu. No, to se može poboljšati kombiniranjem kurkume s crnim paprom, koji povećava njezinu resorpciju i do 200 puta, ili konzumacijom kurkume s biljnim uljima. Kurkuma se u kapsuliranim pripravcima najčešće kombinira s paprom, a prah kurkume preporučuje se konzumirati s biljnim uljima ili drugom hranom koja sadrži masnoće (zbog bolje resorpcije).
Sabal palma (Serenoa repens)
Ova biljka iz porodice Arecaceae je niska grmolika vrsta palme koja raste kao puzavi, rjeđe uspravni grm visine jednog do dva metra. Za proizvodnju pripravaka od sabal palme koristi se ekstrakt njezinih zrelih osušenih plodova (Sabal fructus).
Početkom prošlog stoljeća farmakopeja SAD-a navodi je kao ljekoviti pripravak namijenjen prije svega olakšanju tegoba s prostatom. U narodnoj medicini upotrebljavala se i kod bolesti bubrega, bronhitisa, proljeva, ekcema i opće slabosti te za povećanje potencije kod muškaraca. Sabal se najčešće koristi za olakšanje i liječenje tegoba povezanih s benignom hiperplazijom prostate u blažem ili izraženijem obliku. S obzirom na to da dobroćudno povećanje prostate pokreću ekstremno visoke razine testosterona i dihidrotestosterona u njezinu tkivu, djelotvornost sabala povezuje se upravo njegovim djelovanjem na aktivnost androgenih hormona.
Iako svojstva sabala upućuju na njegovu široku primjenu, najčešće se preporučuje kod nekoliko specifičnih tegoba: teškoće s mokrenjem, bolesti mokraćnog mjehura, benigne hiperplazije prostate i spolne nemoći.
Medvjetka
Primjenjuje od 18. stoljeća za liječenje mjehura i bubrega. Danas se nalazi u mnogim urološkim čajevima, ali je dostupna i u obliku tableta za pomoć kod uroinfekcija.
Medvjetka sadrži arbutin i metilarbutin. Oni imaju učinak tek u lužnatom urinu, u kojem se razgrađuju na aktivne komponente snažnog antibakterijskog djelovanja. Zbog toga je uz čaj potrebno koristiti tvari koje alkaliziraju mokraću (soda bikarbona, povrće i slično). Kod blažih poteškoća preparate medvjetke možemo koristiti sami, a kod većih problema potreban je savjet i mišljenje liječnika.
Medvjetka sadrži i trijeslovine koje su uzrok raznim nuspojavama poput nadraženog želuca ili povraćanja. Kod osjetljivih ljudi za isti problem možemo koristiti brusnicu.
Važno! Kod korištenja preparata od medvjetke potrebno je izbjegavati tvari koje mokraću čine kiselijom: vitamin C, gazirana pića, limun, naranče … Preparati se ne smiju koristiti dulje od 7 dana i ne preporučuju se djeci i trudnicama. Kad koristimo medvjetku, ne preporučuje se uzimanje preparata od brusnice jer može doći do poništavanja djelovanja medvjetke.
Brusnica
Po izgledu i kemijskom sastavu vrlo slična medvjetki. Zbog toga je dobra zamjena za medvjetku. S obzirom na to da sadrži manje trijeslovine od medvjetke, pogodna je i za djecu jer manje nadražuje želudac. U svom sastavu ima istu količinu hidrokinonskih tvari kao i medvjetka.
Plodovi brusnice bogati su različitim zaštitnim sastojcima; sadrže minerale, vitamin A, vitamin C, kalij i biljna vlakna. Brusnica pomaže kod infekcija E.coli tako da onemogućuje prianjanje bakterije na stjenke mokraćnog mjehura. Time se pospješuje izlučivanje bakterije iz organizma. Osim toga, ona i zakiseljuje mokraću, što nepovoljno utječe na razvoj bakterija. Na tržištu se može naći u gotovo svim oblicima: tablete, sirup, čaj, sušeni plod, sok i drugo. Ekstrakt brusnice često se koristi i kod inkontinentnih bolesnika jer ublažava miris amonijaka koji nastaje razgradnjom mokraće.
Sjemenke bundeve
Bundeva je donesena u Europu u 16. stoljeću i vrlo se brzo rasprostranila. Zbog velike količine mineralnih tvari koje sadrži, brzo je našla primjenu u liječenju. Kao ljekoviti dio bundeve koriste se njezine sjemenke u kojima se nalazi masno ulje (35 – 53%) s višestruko zasićenim kiselinama. Kao rezervne tvari sadrže pektine i bjelančevine. Sadrže i vitamine B1, B2, niacin , minerale. Sjemenke i ulje djelotvorni su u sprečavanju i olakšavanju tegoba kod početnih stadija povećane prostate. Redovitom uporabom sjemenki ili ulja bundeve, olakšavaju se tegobe, povećavaju se protok i količina urina, smanjuje učestalost uriniranja tijekom dana i noći, kao i zadržavanje urina u mjehuru. Dugotrajnom primjenom nema neželjenih djelovanja.
Obična zlatnica
Iako je na početku bila korištena kao biljka za zacjeljivanje rana, njezinim istraživanjem doznalo se da djeluje i kao diuretik, opuštajuće i protuupalno. Danas se najviše koristi kod tegoba s bubrezima i mjehurom jer potiče izlučivanje urina i na taj način ispire mokraćne putove.
Crvena djetelina
Crvena djetelina sadrži izoflavone, a to su tvari koje nalikuju na hormone. Zbog toga djeluju na regulaciju, proizvodnju i aktivnost spolnih hormona koji imaju ulogu kod povećane prostate. Isto tako pomažu kod tegoba s mokrenjem koje je posljedica uvećanja prostate.
I još…
Osim navedenih biljaka, u liječenju mogu pomoći i Echinacea, češnjak, selen i cink (kod BHP) itd. Cink, selen i Echinacea potiču imunološki sustav te pojačavaju obranu od raznih infekcija. Oni često dolaze u kombinaciji s biljkama u preparatima te na taj način čine cjelovitu zaštitu i pomoć kod oboljelih.
Prije svake upotrebe dobro je potražiti mišljenje svojeg liječnika ili ljekarnika.
IZVOR: https://www.vasezdravlje.com/zdrav-zivot/mocne-biljke-za-zdravlje-prostate
SLIKA: https://pixabay.com/