Istina, ovo je već prožvakana tema, no zbog nezamislivo širokih mogućnosti komunikacije kao i svojevrsne prostitucije same riječi „prijatelj”, ne bi bilo loše da se svi skupa zamislimo koje su to stvari koje ti prijatelj (ne) bi napravio. Iz analize vlastite okoline svatko može donijeti svoje zaključke, stoga su ovo tek neki detalji koje je moja malenkost uočila.
Prijatelj (ne) bi:
Rekao sitne laži
Sigurno smo se svi našli u škakljivim situacijama u kojima smo radi „mira u kući” bili prisiljeni reći stvari ili postupiti onako kako ne bismo to zaista i učinili da su okolnosti bile drukčije. Vrijeme bi pokazalo koliko smo ispravno postupili. Međutim, iz nekih primjera jasno je da površni osobni interesi previše usmjeravaju ponašanje pojedinca. Tako ćemo možda iz neke sitne zavisti uskratiti kompliment na račun izgleda ili postupanja i nepotrebno stvoriti jaz ondje gdje smo mogli otvoriti prostor suradnje i obogatiti svoj život. Kompetitivnost nas tjera da budemo bolji, ali ne moramo zato biti pakosni. Time se jedino otuđujemo od drugih i završavamo s prijateljem manje, dok ih imamo.
Žrtvovao se
Svi kažemo i vjerojatno i vjerujemo da se pravi prijatelj poznaje u nevolji. No, bi li se pravi prijatelj i žrtvovao za nas? Uistinu, bi li? Toliko materijalnog dobra na dohvatu ruke zaslijepilo nas je do te mjere da svoju komociju ne želimo poremetiti ni pod cijenu prijateljstva. Vodimo se nekim glupim frazama „svatko ima pravo…”, a da uopće ne znamo što to znači. Tako možemo kazati da je anarhija jedini oblik vladavine. Pravi prijatelj spreman je ostaviti vlastite interes po strani kako bi svome prijatelju ili pomogao ili ga izvukao iz nevolje, a to je posebna priča. Obitelj ne biramo, ali zato postoje prijatelji,, produžena ruka upravo tog osjećaja sigurnosti.
Pomogao bez da traži išta zauzvrat
Pomoći ćemo nekome ako nama to odgovara. U redu. Nismo ludi pomoći nekome tko će nas izgrditi zbog toga ili nam učiniti što nažao, samo, poći s mišlju da će nam taj netko to jednom i vratiti na ovaj ili onaj način je čisto trgovanje. A radilo se o novcima, naturi, dobrim djelima, čemu god, zakon je uvijek isti i tu nema ni prijateljstva, čisti interes.
Složio se s tvojim izborom / ukusom
Kada se radi o nečemu materijalnom, nekad ni sami ne znamo što želimo, ali imamo ljude oko sebe koji to možda znaju bolje. Nema ništa loše u tome da pitamo za savjet umjesto da slijepo kopiramo nešto što uopće ne odgovara našoj osobnosti. Nemojte se sramiti biti svoji i ne zaboravite da pravi prijatelj poštuje različitost.
Bio spreman razgovarati i – oprostiti
„Što će ti neprijatelj kad imaš prijatelje?” Ovo je jedna od poslovica koje se sjetimo kada doživimo neko razočaranje, ali kako to rješavamo? Rješavamo li uopće? Premda riječi glavu sijeku i povratiti se ne mogu, razgovorom se zaista mogu učiniti čuda. Ali, trebamo znati kako razgovarati, biti iskreni i uvažiti činjenicu da nismo baš uvijek u pravu. Poniznosti nam često nedostaje, ali poniznost nije isto što i ponižavanje kada se zapravo spuštamo ispod razine ljudskog dostojanstva i to svakako valja imati na umu. Iz razgovora možemo saznati stvari koje su puno dublje i za koje iz određenih (nama opet nepoznatih) razloga nismo ni znali, a uvelike su utjecale na odnos s prijateljem. Trebamo biti spremni oprostiti drugome, ali i sebi, što, znam, nekad zna biti puno teže. Život je stvarno prekratak da bismo ga proveli u gorčini i zamjeranju pored toliko toga lijepog za uživanje, a u dvoje je uvijek -slađe.