Napokon zima polako odmiče, sunce počinje ugodno grijati, no nama je do šetnje parkom kao do informacije o variranju kilaže neke poznate ličnosti. Osjećamo se umorno, bezvoljno te umjesto da uživamo u zrakama sunca u prirodi, mi padamo u krevet, a umor ne nestaje ni nakon dugog i kvalitetnog sna. Proljetni umor je normalna pojava koja se javlja s dolaskom toplijih dana, a uzrok je nemogućnost organizma da se prilagodi naglim temperaturnim promjenama.
Hormoni su itekako zaslužni za prilagodbu organizma na vremenske promjene, a upravo kod njih u ovom slučaju dolazi do neravnoteže. Dani postaju sve duži te se melatonin počinje manje proizvoditi, a raste razina serotonina, tj. hormona sreće. Upravo je ovo prijelazno razdoblje najnapornije za organizam, jer je krvotok još usporen, a melatonin tj. hormon spavanja koji nam je bio potreban za dugu zimu, zastupljen još u velikim zalihama te nas čini umornima.
Ipak, ne može se sa sigurnošću reći zašto određeni na proljeće pršte od energije dok je drugima na umu samo spavanje. Jedno je sigurno, oni zdravstveno boljeg stanja ne primjećuju da njihovo tijelo prolazi određene promjene, dok su osobe s niskim vegetativnim pragom podražaja znatno osjetljivije na vanjske uvjete.


Važnost prehrane:
Hrana koju unosimo treba biti uravnotežena i bazirana na namirnicama visoke biološke vrijednosti te bogata proteinima. Treba naglasiti važnost vode, jer obnavlja stanice. Svježe voće i povrće tu ima iznimno veliku ulogu, jer obiluje vitaminima koji nas štite od slobodnih radikala i poboljšavaju funkcioniranje svih organa. Probajte sirovi način obrade, ali svakako pripazite na podrijetlo namirnica.
Hrana uvelike utječe na raspoloženje, izbor namirnica se treba svoditi na one koje podižu koncentraciju serotonina i dopamina u organizmu: to su složeni ugljikohidrati, namirnice bogate vitaminima B skupine i omega-3 masnim kiselinama.
Izbjegavajte kalorična jela, nemojte se ni prejedati, idealno bi bilo da tijekom dana rasporedite više laganih obroka bogatih bjelančevinama i vitaminima.
Ljekovito bilje za suzbijanje umora:
Ekstrakt ginsega:
Sadrži mješavinu tvari snažnog djelovanja na neuroendokrini i neuromišićni sustav. Poboljšava psihofizičke sposobnosti te sposobnost prilagodbe stresnim situacijama.
Korijen rodiole:
Poboljšava sposobnost prilagodbe organizma vanjskim uvjetima i povećava tjelesnu izdržljivost. Skraćuje vrijeme potrebno za oporavak mišića te djeluje antidepresivno.


Pravila za lakšu prilagodbu na novo godišnje doba!
– Ne preskačite doručak, ujutro je organizmu potrebna energija koju može odmah koristiti.
– Prilagodite odjeću promjeni temperature, ne odijevajte se pretoplo, ali niti prelagano.
– Vježbajte barem pola sata dnevno, ne trebate pretjerivati i pripazite da unosite dovoljno vode tijekom i nakon tjelesne aktivnosti. Ako se niste nikada bavili sportom, a sada ste odlučili to promijeniti, učinite to postupno, neka se tijelo navikne na treninge.
– Priuštite si dovoljno noćnog sna.
– Pušenje i alkohol su out!
– Pretjerano spavanje neće vam pomoći kod proljetnog umora, naprotiv. Poslijepodnevno spavanje čini nas pospanima do večeri, a tada se samo teže uspavljujemo. Treba kvalitetno odspavati noć, a za okrepljujući san mogu vam biti korisne tople kupke i izbjegavajte svakako kasne obroke.
A. Vukušić