Ječam:
Snižava razinu kolesterola i pomaže u uravnoteženju šećera u krvi. Bio je glavna hrana u Egiptu u vrijeme faraona, u staroj Grčkoj i u Rimu. Hipokrit je preporučivao ječmenu juhu za povratak zdravlja i vitalnosti te koristio hranjivost juhe kod mnogih bolesti.
Heljda:
Zrno heljde je hranjivo, bogato vitaminima B-skupine i lako probavljivo. Kuha se poput riže u obliku heljdine kaše. Mljevenjem heljdinog zrna dobiva se kvalitetno brašno za palentu, odnosno miješanjem s drugim žitaricama, heljdino brašno je osobito pogodno za izradu kruha i peciva. Heljda često služi kao zamjena za rižu ili se priprema kao kaša. Heljdin čaj pomaže kod bolesti krvnih žila, slabog pamćenja, reumatizma, visokog tlaka i dijabetesa.
Smeđa riža
Smeđa riža je najuravnoteženija od cjelovitih žitarica. Njena veličina, oblik, sastav te odnos ugljikohidrata, masti, bjelančevina i minerala je idealan. Smeđa riža umirujuće djeluje na mozak i živčani sustav. Danas je kultivirana na svakom kontinentu te se može proglasiti univerzalnom namirnicom.
Smeđa riža se stavi u posudu te prelije hladnom vodom i miješa dok se kuha. Ako je voda prljava, procijedite rižu te ponovite postupak koliko je puta potrebno. Smeđa riža kuha se duže od bijele riže, oko 40 minuta, a ako ste je namakali noć prije, kuha se oko 20 minuta.
Zob:
U ljudskoj prehrani koristi se zobena kaša, zobene pahuljice, zobene klice s posijama, zobeno brašno i napitak od zobi. Za jačanje živčanog sustava kod neuroze i arterijalne hipertenzije koristi se čaj od zobi. Zbog svojih karakteristika, zob se preporučuje kod problema sa živčanim sustavom jer sadrži fosfor, masne kiseline, glukozu, lecitin i vitamin B1, potrebni za ispravnu funkciju neurona. Alkaloid avenin koji zob sadrži djeluje kao slabi sedativ. Preporučuje se konzumacija zobi kod nervoze, umora, psihičke iscrpljenosti, nesanice i depresije.
Proso:
Proso je jedna od najstarijih, ali i najzdravijih žitarica. Okruglog je oblika i kompaktnog zrna te je najčešće žute boje. Nema glutena, zbog čega je lako probavljiva, a prema nekim znanstvenicima i antikancerogena jer alkalna hrana ne uzrokuje kiselost organizma. Preporučuje se osobama koje imaju crijevnih problema jer pomaže u regeneraciji crijevne flore. Ova žitarica je bogata magnezijem, željezom, kalcijem, fosforom, cinkom, vitaminom E i vitaminima B kompleksa te je odličan izvor proteina. Od prosa možemo pripremati ukusnu kašu za doručak s komadićima voća i žlicom meda, pudinge te kolače. Možemo ga dodavati u juhe umjesto tjestenine, kuhati u woku ili na tavi s povrćem; proseno brašno ima odlična vezivna svojstva pa ga se koristi umjesto bjelanjaka za izradu kolačića, povrtnih pašteta ili vege burgera.