Bavljenje tjelesnom aktivnošću pozitivno utječete na zdravlje jer tako čuvate organizam od niza bolesti i poremećaja. Kao i u svemu, početak je najteži, imat ćete vjerojatno upalu mišića, no nemojte odustajati.
Donosimo vam i razloge zašto trebati ostati ustrajni;
Redukcija stresa
Vježbanjem izbacujemo negativnu energiju iz organizma, budući da se smanjuje nivo tzv. hormona stresa, kortizola, a povećava nivo endorfina – hormona važnog za osjećaj sreće i prirodne energije.
Vježbanje može spriječiti dijabetes
Finska studija o prevenciji dijabetesa ukazala je na važnost vježbanja za sprječavanje šećerne bolesti.
Umjerena fizička aktivnost i uravnotežena prehrana smanjuju opasnost od razvoja dijabetesa za čak 50 – 60%.
Povoljno djeluje na srce
Vježbanje nosi dobrobit poput poticanja rada krvotoka, jačanja srčanog mišića, povećanja mišićne mase i topljenje masnih naslaga. Pozitivno utječe na visok krvni tlak te smanjuje opasnost od srčanog udara.
Moćan antidepresiv
Vježbanje je snažan antidepresiv kojim poboljšavate svoje mentalno zdravlje. Samo pola sata na dan 3 do 5 puta na tjedan pomoći će vam kod većih simptoma depresije.
Preporučljivo je baviti se nekom aktivnošću minimalno pola sata dnevno, no ukoliko ne budete zadovoljni rezultatima, produžite treninge na sat vremena.
Aerobni trening koji uključuje hodanje ili trčanje primjerice, pozitivno utječe na zdravlje kardiovaskularnog sustava, dok vježbe snage smanjuju rizik od osteoporoze i gubitka mišićne mase te poboljšavaju stabilnost.
Moguće je da ste već na ovakve podatke naišli, no sigurno je da vježbanjem, primjerenim određenoj dobi i spolu zaista pridonosite vašem psiho-fizičkom boljitku. Oni koji su tu premisu već usvojili u vlastitom životu, vjerojatno su postali i „ovisni” o zdravijem stilu života i pritom stekli iznimno zadovoljstvo sobom i životom općenito. Vrijedi pokušati!
A. Vukušić
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.