Hijaluronska kiselina danas glasi kao čudo koje briše bore i vraća koži vlažnost. Ova kiselina najviše je zastupljena u koži iako gradi i druga tkiva, hrskavice i zglobove. Hijaluron je u kozmetici jako popularan zbog svoje sposobnosti vezanja vode. Sudjeluje u popunjavanju bora i stvaranju kolagena. No, koliko je toga što tvrde proizvođači zaista istina?
Hijaluron pegla bore i ožiljke
Vjerujem da ste već čuli za slavne injekcija hijalurona koje se ubrizgavaju kako bi se ispunile bore i ožiljci. S godinama razina hijaluronske kiseline opada. Uzroci nisu isključivo godine, već i životni stil. Pušenje, stres, nezdrava prehrana mogu pridonijeti gubitku hijalurona. Hijaluronsku kiselinu možete početi upotrebljavati kada primijetite nastanak bora te kako bi koži vratiti elastičnost i vlažnost. S obzirom na to da se ona prirodno nalazi u tijelu, rizik za alergiju je jako mali.
Hijaluron dolazi u raznim oblicima
Kreme i serumi sadrže relativno male koncentracije hijalurona. S obzirom na to da hijaluron ima veliku molekulsku masu, tj. laički rečeno, molekula je velika, pa teško prodire dublje u kožu. Zadržava se na njenoj površini i osigurava vlažnost.
Mikroinjekcije ubrizgavaju hijaluron dublje u kožu. Otprilike jedan milimetar. Tretman nije bolan i poprilično je djelotvoran. Djeluje ciljano na manje bore i ožiljke. Tretman je potrebno ponavljati svakih 2 do 3 mjeseca.
Derma fileri služe za popunjavanje većih bora, ožiljaka, za punjenje usana ili jagodica. Ubrizgavaju se 2 do 3 mm duboko pod kožu. Ovakav tretman traje do 8 mjeseci. Fileri se s vremenom razgrade, pa je potrebno ponoviti postupak. Razgrađivanje ovisi od osobe do osobe.
Nakon aplikacije mogući su hematomi i otekline.
Hijaluronat zaista djeluje. No, razlika je u dužini djelovanja. Svakako je korisniji i djelotvorniji onaj u injekcijama koji prodire u dublje dijelove kože. Hijaluronska kiselina u kremama i serumima djeluje do 8 sati i to dok je koristite. Ovi proizvodi dugoročno neće ispuniti vaše bore, ali će njegovati kožu i vratiti joj elastičnost.
Dakle, hijaluron je definitivno koristan i poželjan sastojak kozmetike. Hoće li učiniti čudo? Vjerojatno neće ako ga ne ubrizgate direktno u kožu.