Sastav šminke
Žene naprosto obožavaju šminku, osobito ruževe za usne. Volimo ih u svim nijansama, jer naravno boja ruža mora pratiti boju odjeće kako bi postigli cjelokupan dojam. No, pritom gotovo nikada ne razmišljamo o tome od čega se ti ruževi sastoje, što je zabrinjavajuće jer oni ipak svakodnevno dodiruju našu kožu. Takvi preparati često su prepuni kemikalija, o kojima ne znamo apsolutno ništa. No, sastav šminke bi vas itekako trebao zabrinuti.
Crveni ruž nosimo kada želimo ostaviti impresivan dojam, stoga nam je naravno bitno da taj ruž na usnama ostane što duže. Takvi dugotrajni ruževi sadrže kemijsku komponentu eozin, koja omogućuje dugotrajan efekt jer kada ga nanesemo na usne, poveže se s amino skupinama proteina naše kože, i na taj način šminka na usnama traje znatno duže.
Propil-paraben je također jedan od kemijskih spojeva koje nalazimo u ružu za usne. Riječ je o konzervansu koji osigurava trajnost proizvoda. No, ako imate osjetljivu kožu parabeni vam mogu uzrokovati ozbiljne iritacije. U paketu s propil-parabenom dolazi i metil-paraben, koji se nalazi ne samo u ružu za usne, nego u gotovo svakom kozmetičkom proizvodu. Nasreću, njegova uporaba u takvim proizvodima strogo je kontrolirana, zbog toga što su istraživanja pokazala kako ova kemikalija može poremetiti rad endokrinog sustava u našem tijelu. U ruževima često možemo naći i sintetički oblik vitamina A, poznat pod nazivom retinil-palmitat. Iako je to kombinacija retinola i palmitinske kiseline, najblaži iz skupine retinoida, neka istraživanja su pokazala kako mogu prouzročiti brojne zdravstvene probleme, uključujući i rak. Također, ruževi za usne često sadrže i teške metale koji su iznimno štetni jer se akumuliraju u tijelu.
Stoga, bez obzira koliko nijansa ruža bila prekrasna, čitajte deklaracije na ruževima, ali i kozmetičkim proizvodima općenito. Ako pročitate da takav proizvod ima štetnu kemikaliju, nemojte ga kupiti.
L. Rađa, dipl. ing. preh. teh.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.