Poriluk potječe iz središnje Azije odakle se proširio Mediteranom i dalje ostatkom svijeta. Bio je poznat kao povrtna kultura još u drevnom Egiptu, a također su ga štovali Grci i Rimljani. Otporan je na hladnoću te su ga objeručke prigrlili stanovnici hladnijeg dijela Europe i Sjeverne Amerike. Danas je posebno cijenjen u zapadnoj Europi te je u Danskoj, Walesu, Nizozemskoj i Belgiji jedna od glavnih namirnica tamošnjih nacionalnih kuhinja.
Sastav i blagodati za zdravlje
Poriluk je u rodbinskoj vezi s lukom i češnjakom pa je tako sličan i njihov kemijski sastav. Vrlo dobar je izvor mangana u našoj prehrani, a uz njega su još prisutni vitamin C, folat, željezo i vitamin B6. Spomenute hranjive tvari čimbenici su metabolizma šećera u organizmu pa je zahvaljujući tome, poriluk od koristi u reguliranju šećera u krvi. Štoviše, poriluk je bogatiji antioksidansima od luka.
Prisutnost poriluka u prehrani pomaže normalizaciji ukupnog i LDL kolesterola. Nadalje, poriluk je dobrodošla podrška i normalizaciji povišenog krvnog tlaka. Od posebne je to važnosti u sprječavanju pojave ateroskleroze te drugih bolesti krvožilnog sustava. Uz to, poriluk doprinosi zaštiti prostate te neutralizira toksične tvari u organizmu čime smanjuje rizik za pojavu raka debelog crijeva.
Srećom, za razliku od luka i češnjaka, kuhani poriluk blagog je okusa te ga je jednostavno uključiti u jelovnik. Pripremamo ga na lešo, dodajemo juhama i varivima, slanim muffinima i dr.
Korisni savjeti
Pri kupnji poriluka birajte onaj koji je čvrst i jedar, izražene zelene boje. Priprema luka za kuhanje zahtijeva temeljito pranje. Potrebno je oprati svaki list posebno jer među listovima zna biti zemlje.
Evo i nekoliko ideja kako češće uključiti poriluk u jelovnik:
- Mladi, sitno izrezani listovi poriluka pikantan su i zanimljiv dodatak salati od rotkvica, potočarke i radiča. Začinite ju sokom limete i maslinovim uljem te uživajte u posebnim okusima.
- Pirjani poriluk dodajte nadjevu za pitu zeljanicu. Okus će joj dobiti nesvakidašnju notu.
- Pirjani poriluk pomiješajte sa salatom od kupusa, konzerviranom tunom, kuhanim grahom, kukuruzom, svježom crvenom paprikom i rukolom. Kvalitetan je to nadjev za tortilju.
- Omlet od pirjanog poriluka, gljiva i jaja uz zelenu salatu i integralni kruh, čini lagani ručak.
- U woku propirjajte pileća prsa, poriluk, mrkvu, papriku i tikvicu. Dopunite rižom te sezonskom salatom i ručak je gotov.
- Poriluk je povrće niske energetske vrijednosti. U kombinaciji s kuhanom blitvom i krumpirom te ribom ili mladim sirom čini jednostavnu večeru prihvatljivu i osobama na redukcijskoj dijeti.
Varivo s porilukom
Sastojci (za 4 osobe): 320 g junetine, 1 veliki poriluk, pola muškatne tikve, 1 srednje velika rajčica, 1 mrkva, 2 jušne žlice ulja, povrtni temeljac, peršinov korijen, peršinov list, sol, papar, mažuran, vlasac, lovorov list, majčina dušica i bosiljak, juneći temeljac ili voda
Priprema: na zagrijanom ulju naglo popržite junetinu izrezanu na kocke. Izvadite na tanjur, pa na istom ulju popržite mrkvu. Vratite meso na ulje, začinite i pirjajte na laganoj vatri sat vremena. Po potrebi, s vremena na vrijeme promiješajte te dolijte juneći temeljac ili vruću vodu. Dodajte oguljenu i na kocke izrezanu muškatnu tikvu i korijen peršina, pa kratko propirjajte. Dolijte vodu da ona prekrije meso i povrće. Zakuhajte, smanjite vatru i pirjajte oko 20 minuta. U međuvremenu očistite poriluk i svaki njegov list temeljito operite. Izrežite poriluk i rajčicu te dodajte u varivo. Dolijte vodu da prekrije sastojke, zakuhajte, smanjite vatru i kuhajte dok poriluk ne omekša. Pri kraju, dio tikve možete zgnječiti da varivo postane gušće. Maknite s vatre, pospite usitnjenim peršinom i poslužite uz zelenu salatu i crni kruh.
SLIKA: https://pixabay.com/