Mnoge žene, ali i muškarci su osjetili na svojoj koži što znači kada žena pati od predmenstruacijskog sindroma. Iako ga je teško medicinski dijagnosticirati, zna se da počinje otprilike tjedan dana prije menstruacije. To stanje na ženama se odražava i s emotivne i s tjelesne strane pa nije neobično da žene imaju česte napadaje gladi, ljutnje, neopisivu želju za slatkom hranom, ali mogu patiti i od depresije, umora, napuhnutosti i glavobolje. Naravno, simptomi PMS-a se razlikuju od žene do žene i to po trajanju i intenzitetu. Zašto neke žene pate od PMS-a, a druge ne, još uvijek ostaje tajna. Neki stručnjaci smatraju kako je PMS posljedica neravnoteže ženskih hormona estrogena i progesterona. Poremećeni hormoni uzrokuju promjenu ravnoteže kemijskih tvari u mozgu koje kontroliraju raspoloženje i bol.
Taj hormonalni disbalans može uzrokovati promjene ponašanju i žudnju za slatkom hranom. Također, hormonalna neravnoteža povezana je s povećanjem hormona prolaktina u tijelu zbog čega se kod žena javlja bol i napetost u grudima. Međutim, liječnici koji zagovaraju drugu teoriju govore kako PMS uzrokuje niska razina serotonina, neurotransmitera u mozgu koji obavlja prijenos signala između živčanih stanica. Premda ni ta tvrdnja još nije dokazana, mnoge žene govore da su im se ublažile tegobe PMS-a nakon uspostavljanja normalne razine serotonina u tijelu. Međutim, povećana razina serotonina nije korisna samo kod PMS-a već i kod depresije. Naravno, tijekom tog perioda preporučljivo je jesti određenu hranu kako biste ublažili tegobe, dok je drugu pak preporučeno izbjegavati kako ih ne biste dodatno pogoršali.
CRVENO MESO
Iako je ova namirnica češće na lošem nego na dobrom glasu, za žene u vrijeme menstruacije je ipak vrlo korisna, zbog toga što je dobar izvor željeza koji sudjeluje u stvaranju serotonina. Budući da žene tijekom menstruacije gube željezo, potrebno ga je nadomjestiti hranom. Isto tako, studija koja je provedena na nekoliko tisuća žena pokazala je kako su žene sa zadovoljavajućom razinom željeza u tijelu imale znatno blaže simptome PMS-a u odnosu na onu skupinu žena kojima razina željeza nije bila zadovoljavajuća. Naravno, takva hrana jest izniman izvor vitamina B skupine, koji pomaže jetri u razgradnji estrogena, potiče stvaranje progesterona, ali i serotonina u mozgu.
AMARANT
Ovo je prirodna bezglutenska namirnica bogata vitaminima, mineralima, a posebice magnezijem koji je izniman jer otklanja loše raspoloženje i smanjuje zadržavanje vode u tijelu, što je posebno korisno ženama u PMS-u kako bi izbjegle oticanje. Također, i druga hrana poput špinata, sjemenki buče, badema i krumpira je bogata magnezijem.
SLANUTAK
Slanutak je leguminoza iz porodice mahunarki. Prekrasnog je orašastog okusa i kremaste teksture. Obiluje željezom, magnezijem i vitaminom B6 koji pomaže u rješavanju iritacije i lošeg raspoloženja.
ČAJ OD KAMILICE
I na kraju, naravno, što može biti više umirujuće od šalice toplog čaja? Budući da kamilica relaksira i opušta mišiće, izvrsna je za ublažavanje grčeva. Uz to, budući da ne sadrži kofein, idealan je izbor, jer kofein dokazano dodatno povećava simptome PMS-a.
Naravno, u ovako stresnom periodu za svaku ženu potrebno je osigurati si dovoljno sna pa poželjno bi bilo prakticirati vježbe relaksacije poput joge. Slijedeći ove savjete svakako ćete se opustiti i samim time neugodni PMS svesti na minimum.
L. Rađa, dipl. ing. preh. teh.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.