Lat. nazivom Artemisia absinthium L. u čast božici Artemidi, pelin je biljka koja bi se darivala ženama za olakšavanje poroda, a sami Hipokrat ga je prepisivao u slučaju boli, amnezije i reumatizma.
Pelin biljka žutih cvjetova, okruglog oblika i sabire se krajem kolovoza, a upotrebljavaju se listovi i cvjetovi specifični po svom gorkom i aromatskom okusu.
Raste na suhim, toplim i neobrađenim mjestima te uz šumske puteljke. Doseže visinu do 1, 25 m, a stabljika je hrapava i okruglog oblika koja se dijeli u nekoliko ogranaka, kroz cijelu biljku prožete su bjelkastosive dlačice.
Čaj od pelina
Pije se u malim količinama i maksimalno tjedan dana, jer kod većih količina može se javiti glavobolja i omaglice, a pomiješan s iđirotom izvrsno djeluje kod svih probavnih smetnji te problema s mokrenjem.
Kod problema s jetrom, žutice te bolova u želucu čaj se miješa s kičicom i ribizom.
Uglavnom čaj pomaže kod nadutosti, lošeg daha i žgaravice. Povoljno djeluje i kod viška kiseline u želucu, a također je koristan kod groznice te kao čistač krvi. Pelin je poznat kao biljka koja ima iznimno antiparazitsko djelovanje te djeluje ne samo na odrasle parazite već i na njihova jajašca.
Čaj se pije u malim gutljajima te je također koristan osobama s dijabetesom, reumatizmom kao i kod tjeskobnih stanja.
Prašak od suhih listova i cvjetova preporučuje se osobama s tegobama vezanim za jetru i želudac, a konzumira se tako da ručku i večeri dodamo sami vrh žličice. Osim toga, prašak bi također trebale koristiti osobe koje imaju problema s anemijom.
Tinktura od pelina je izvrsna za jačanje želuca, stoga ako često imate mučnine dobro ju je imati pri ruci. Oblozi od pelina koriste se kod otvorenih rana.
Pelinkovac, još od davnina popularan biljni ljekoviti liker konzumira se na način da se jedna mala likerska čašica popije prije objeda (jela).
Pelin u većim dozama ima opojno djelovanje, ali je u manjim dozama bezopasan. Na glasu je kao veoma snažan prirodni lijek.
Uglavnom, pelin je biljka koju bi svi trebali imati u vrtu, jer će vam pomoći zaštititi plodove od raznih nametnika.
Važno je jedino još pripomenuti da je zabranjeno konzumirati pripravke od pelina tijekom trudnoće, dojenja i kod krvarenja u želucu ili unutarnjim organima.
A. Vukušić, univ. bacc. ing. agr.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.