Vjerojatno vam se nemali broj puta dogodilo da su vam se u ustima pojavile bolne i neugodne ranice poznate kao afte. Kako se i zašto one pojavljuju? Što mislite?
Naravno, usta najčešće predstavljaju prvi organ na kojem se vidi manjak prehrambenih tvari zbog toga što je metabolizam stanica sluznice usne šupljine izrazito brz.
Stres je jedan od najčešćih okidača jer zbog njega naš imunosni sustav naglo pada zbog čega se bakterije koje se inače nalaze u našim ustima počinju naglo razmnožavati. Međutim, uzrok afti može biti i potpuno druge prirode, poput oštećenog zuba, zubne proteze koja nije pravilno „sjela“, grubo četkanje zubi pa čak i ugriz sluznice unutrašnjeg dijela obraza. U svakom slučaju, afte nisu opasne, ali zato su iznimno neugodne.
Razlikuju se po veličini, od manjih do velikih poput kovanice, a žene su češća skupina koje ovaj problem pogađa. Pojavljuju se iznenada, a potrebna su otprilike tri tjedna da se potpuno povuku.
Nasreću, neugoda koju uzrokuju može se umanjiti. Kod afti je preporučeno uz zdravu prehranu unositi adekvatnu dozu vitamina i minerala u obliku suplemenata. Spasilac u ovoj priči svakako je vitamin C koji podiže imunitet i pomaže u zacjeljivanju oštećenja sluznice usne šupljine. Flavonoidi su također preporučljivi jer pojačavaju djelovanje vitamina C. Osobe koje su sklone aftama često imaju manjak vitamina B skupine u tijelu pa prema tome trebaju u organizam unositi i B kompleks. Možda će vas ova činjenica pomalo i iznenaditi, ali upravo crveni luk može vam pomoći u prevenciji nastanka afti.
Naime, sadrži sumpor koji ima antiseptička svojstva. Svakako, afte predstavljaju vrlo neugodan problem koji je prvih nekoliko dana iznimno bolan. Međutim, primjenom ovih nekoliko savjeta stanje bi vam se ubrzo trebalo popraviti, a imunitet doseći zavidnu razinu.
L. Rađa