Omega 3 su esencijalne masne kiseline, što znači da ih naše tijelo ne može sintetizirati nego ih je potrebno hranom unijeti u naš organizam. Zbog toga često možemo čuti kako je potrebno što više omege uvesti u našu prehranu, bilo hranom ili pomoću dodataka prehrani. Ja sam zagovornik prve opcije, da se u prehranu kad god je moguće uvede riba. Omega-3-masne kiseline često se nazivaju i hranom za mozak, a razlog tomu možemo potražiti u činjenici da omega pomaže izliječiti mnoge zdravstvene probleme, od lošeg vida pa sve do Alzheimerove bolesti. Riba je primaran izvor omega-3-masnih kiselina, ali ne i jedini. Hrana poput sjemenki lana i orašastih plodova također je bogata omega-3-masnim kiselinama. Zapravo, niti svaka vrsta ribe nema jednak udio omege, zato vam želim predstaviti nekoliko vrsta koje su po tom pitanju najdragocjenije.
LOSOS
Losos je najpoznatiji riblji predstavnik bogat omega-3-masnim kiselinama. Danas je jako dostupan i lako ga je nabaviti u trgovini. Osim omegom bogat je i vitaminom D, a količine koje se nalaze u lososu dostatne su da zadovolje dnevnu potrebu za tim vitaminom.
SRDELA
Srdele, pogotovo svježe ulovljene, su jako ukusne i vrlo su jeftine. Ako vam nisu dostupne svježe, onda su i konzervirane dobar izbor, jer također obiluju omega-3-masnim kiselinama. Izvrsne su uz prepečeni tost kao ukusan međuobrok.
GIRICE
Girice su vrlo zdrava i jako dostupna sitna riba koja obiluje zdravljem iz morskog plavetnila. Najbolja je svježa i kratko pržena i kao takvu možete je idući put grickati umjesto, na primjer, prženih krumpirića.
INĆUNI
Iako su nam u principu dostupniji konzervirani inćuni, preporučljivo bi bilo nabaviti ih svježe. Jednostavno se pripremaju, možete ih lako popržiti i servirati. Sjajan su dodatak većini mediteranskih jela.
LOSOS U UMAKU OD BIJELOG VINA
Sastojci:
filet lososa
1 žlica maslaca
malo brašna
1 čaša bijelog vina
1 žlica svježe nasjeckanog vlasca
sol
papar
Priprema:
Pećnicu zagrijte na 220°C. Filet lososa posolite i položite u pleh na papir za pečenje. Kada je pećnica ugrijana, stavite ga peći otprilike 15 minuta. Prije nego ga izvadite provjerite vilicom je li pečen. U međuvremenu, dok se losos peče, u mali lonac za umake otopite maslac, dodajte brašno i kuhajte otprilike jednu minutu. Nakon toga dodajte čašu bijelog vina i sve dobro miješajte dok ne uskuha, zatim smanjite vatru. Kuhajte tako otprilike 8 do 10 minuta. Umak začinite paprom i soli. Za serviranje losos razrežite na manje komade i prelijte ukusnim umakom.
L. Rađa, dipl. ing. preh. teh.