Stalno mažete ruke, no problem suhoće i dalje ostaje… Zašto? Ruke su vam masne kada kremu nanesete, a prvim pranjem suhoća i dalje zadaje probleme? Ukoliko želite pravilno njegovati ruke, potrebno je izbjegavati čimbenike koji oštećuju zaštitni hidrolipidni sloj te ih zaštititi kvalitetnom kremom za ruke koja će vratiti narušenu ravnotežu zaštitne barijere kože.
Važno je izbjegavati kreme za ruke koje sadrže petrokemijske sirovine, poput vazelina, parafina, mineralnih ulja, kao i rafinirana biljna ulja koja su potpuna bezvrijedna. Te se tvari koriste kao emulgatori, koemulgatori, zamjene za prirodna hladno prešana ulja, ali i okluzivne tvari, a to znači da fizički sprječavaju gubitak vlage iz dubljih slojeva kože na način da na površini kože tvore tvrdi film koji sprječava transepidermalni gubitak vode te njezino isparavanje s površine kože.
Proizvodi s ovakvim sastavom ostaju na površini kože te ometaju njezine prirodne funkcije, a to su apsorpcija i eliminacija. Upravo zbog toga ljekovite tvari nemaju mogućnost ući u dublji sloj kože, već ostaju samo na njezinoj površini.
Noćna krema za ruke neka vam bude koncentrat, jer su koncentrirane kreme gušće, hranjivije i bogatije masnoćama i tvarima hidratizirajućeg djelovanja te pomažu kod narušene ravnoteže hidrolipidnog sloja kože.
Nadalje, koristite prirodne kreme s emulgatorima prirodnog podrijetla, jer sadrže hladno prešana biljna ulja i maslace koji su srodni lipidima kože te imaju prirodne karakteristike zadržavanja vlažnosti, poput glicerola, mliječne kiseline, uree, proteina svile, proteina riže, ekstrakt ploda krastavca i dr. Ove nam tvari pomažu u normalizaciji narušene ravnoteže zaštitnog sloja kože. Odgovor na problem neprestanog mazanja ruku čiji je rezultat i dalje suha koža nalazimo u nekvalitetnoj bazi kreme, ali ne treba isključiti i moguću alergijsku reakciju bez obzira na podrijetlo sastojka kreme.
A. Vukušić
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.