Ulazimo u sezonu kupaćih kostima, kratkih haljina i tuluma do jutra stoga požurite napraviti svoja prirodna ulja za sunčanje. Kako bi u tim odjevnim kombinacijama izgledali savršeno, neizostavan je preplanuli ten i njegovana koža. Osim što se nepravilnosti na koži manje vide kada potamnite, vizualno izgledate mršavije. Slijedeći nekoliko naših uputa, priuštite si prirodna sredstva za preplanuli ten ne samo da postignete preplanulu put, već ćete i da svojoj koži vratite elastičnost i vlagu.
Recepti: prirodna ulja za sunčanje
Orasi i mrkva
Za ovo ulje će vam biti potrebno 6 zelenih oraha s ljuskom, jedna veća mrkva i maslinovo ulje. Orahe podijelite na četvrtine i mrkvu izribajte. Sve stavite u staklenku i prelijte maslinovim uljem. Dobro zatvorite. Staklenku stavite na sunce 2 tjedna do mjesec dana. Bocu možete protresti, ali je ne otvarajte. Ulje procijedite i imate svoje sredstvo za zavidnu put.
Napomena: za prirodna ulja za sunčanje upotrijebite ekstra djevičansko maslinovo ulje zbog svog sastava masnih kiselina, antioksidansa koji sprječavaju starenje kože i vitamina E kao najvećeg staničnog antioksidansa.
Sredstvo s uljem mrkve i maslinovim uljem
Ako ste propustili sezonu branja zelenih oraha i godišnji ste dobili tek u sedmi mjesec, ova prirodna ulja za sunčanje možete napraviti i od ulja mrkve i maslinovog ulja. No, ako vam ni ulje od mrkve nije pristupačno, umjesto toga izribajte 2 velike mrkve i prelijte s 4 dl maslinovog ulja. Držite na suncu mjesec dana, procijedite i – pravac na plažu!
Što ne koristiti za tamnjenje
Bake su nam često govorile kako je ulje gospine trave tzv. kantarionovo ulje najbolji način za postizanje preplanulog tena. Je li to zaista tako? Koristeći ovo ulje svakako ćete postići preplanulu put, no nije sve što je lijepo nužno i zdravo. Ova prirodna ulja za sunčanje ipak ne biste trebali koristiti. Evo i zašto. Nova istraživanja dokazuju da je kantarionovo ulje kada se koristi za sunčanje, kancerogeno i nepreporučljivo. Razlog tome je spoj hipericin koji u kombinaciji sa sunčevim zrakama izaziva alergije na koži, pa kažemo da je fototoksičan. Koža reagira pucanjem, ljuštenjem i sitnim prištićima.
Oprez! Eterična ulja su hlapljive tvari koje se dobivaju iz biljaka. Brojne su dobrobiti korištenja ovakvih ulja, međutim, izlaganjem suncu također pokazuju fototoksičan učinak. U nekim preparatima za tamnjenje nailazimo na eterično ulje, ali ono je pomiješano s drugim komponentama u prilagođenim omjerima.
Ulja sa zaštitnim faktorom
Ponekad ćete pročitati kako određena prirodna ulja za sunčanje poput onog lješnjakovog imaju zaštitni faktor. Ipak, dobro čitajte deklaracije. Taj faktor ovisi i o vrsti ulja kao i o sorti biljke od koje je ulje napravljeno. Ulje od lješnjaka zaštitni faktor ima samo ako je lješnjak čileanski kao i ulje iz sjemenki čileanske maline. Obično suncokretovo ulje ima zaštitni faktor 10, a maslinovo tek 2 do 4. Bitno je zapamtiti da eterična ulja NEMAJU SPF.
Njega nakon sunčanja
Nakon sunčanja kožu nahranite jojobinim uljem koje zadržava vlagu ili uljem pšeničnih klica kao najbogatijim izvorom vitamina E koji sprječava starenje i oštećenje stanica. Kantarionovo ulje bit će korisno u slučaju da imate opekotine jer potpomaže zacjeljivanje rana.
Preplanuli ten je ljetni cilj mnogima, no ipak kožu treba zaštititi i očuvati zdravlje. Primjena ovih ulja preporučuje se kada već potamnite za nekoliko željenih nijansi. Prije ulja svakako nanesite kremu sa zaštitnim faktorom kako bi ste izbjegli opekline i zaštitili zdravlje. Preplanula put svakog je ljeta „in”, a možete je postići na prirodan način.
Jelavić A.