Kada bi bili svjesni silne ljekovitosti pojedinih biljaka, mnogo više ljudi bi ih koristili te prištedjeli sebi suvišne izdatke.
Moć ljekovitog bilja nalazi se u biljnim kiselinama koje djeluju tako da izlučuju toksine iz organizma. Ovakvi su upravo razni gorki čajevi koji pospješuju probavu i uvelike utječu na crijeva i želudac.
Za liječenje se uglavnom primjenjuju biljke složenije građe i to čitave ili pojedini njihovi dijelovi.
Vegetativni su organi (korijen, stabljika, list) redovito i najjače razvijeni i najbogatiji raznovrsnim sadržajem, pa se zato najviše i koriste.
Ljekovito bilje treba sakupljati na njihovim prirodnim staništima jer se samo uz povoljne uvjete biljka može potpuno razviti.
Tlo, klima i čitav okolni živi svijet s kojim biljka čini uravnoteženu zajednicu utječu na njeni puni razvitak. Želite li ubrati neku ljekovitu biljku, odnosno njen dio, morate znati u koje točno vrijeme to učiniti, jer biljke tijekom godine ne sadrže ljekovite tvari u istim količinama. Potrebno je znati razvojni stadij u kojem biljka sadrži najviše ljekovitih sastojaka.
Svježa biljka ujedno je i najprirodniji lijek jer sadrži najviše aktivnih tvari, no uzmemo li činjenicu da svježa biljka nije uvijek dostupna, tada je treba preraditi kako bi sačuvali što više nepromijenjenih aktivnih tvari i to što dulje. Sušenje nikada ne smije trajati dugo jer duže zadržavanje vode u neživom biljnom tijelu samo pospješuje gubljenje aktivnih sastojaka.
Sušenje se uspješno može obavljati samo u čistom, zračnom i nenastanjenom prostoru u kojem ne može doći do onečišćenja prašinom i štetočinama. Istina, svaka biljka traži poseban postupak, ali uz malo snalažljivosti i znanja o svojstvima ljekovitog bilja, svatko može biti uspješan.
PRIRODNI SOKOVI
Za dobivanje biljnog soka koji sadrži najviše aktivnih tvari, upotrebljavaju se svježi i sočni dijelovi biljke. Najbolje bi bilo pripremati sokove u vlastitom kućanstvu i uživati ih svježe jer neki od njih imaju i blagotvorna svojstva.
Tako npr. sok od kruške djeluje na izlučivanje mokraće, sok od jabuke je dobar za probavu, živce i cjelokupnu izmjenu tvari u organizmu.
Sok od svježeg (ali i kiselog) kupusa poznat je po svom ljekovitom djelovanju na bolesti želuca.
Sok od krastavaca pomaže da se iz tijela ukloni mokraćna kiselina.
Smanjenje povećane kiseline u želucu pomaže i svježi sok od krumpira, dok sok od cikle smanjuje povišen krvni tlak, a sokovi od mrkve odlikuju se ljekovitim svojstvima protiv crva i ateroskleroze. Celer je povoljan za izlučivanje mokraće kao i afrodizijak, a sokovi od rotkve kod bubrežnih i jetrenih bolesti.
A. Vukušić, univ. bacc. ing. agr.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.