Viroze usred ljeta nisu ništa čudno i neobično. Mnogi se, pak, prema njima odnose kao prema ružičastom slonu u izlogu. Ljetne viroze možete izbjeći na nekoliko načina. Ipak, ako vas ova napast iznenadi, naučite kako ih što prije i bezbolnije preboljeti.
Što su ljetne viroze i kako nastaju?
Ljetne viroze su bolesti koje uglavnom nastaju zbog enterovirusa. Enterovirusa ima mnogo i organizam je najpodložniji njima ljeti i u jesen. Ljeti puno vremena boravimo vanka i na visokim temperaturama. Visoke temperature uzrokuju slabljenje imuniteta. Ovo dodatno potpiruje i smanjen unos tekućine. Razlog zašto se ovakve viroze javljaju upravo ljeti je taj što virusi vole visoke temperature.
Simptomi ljetne viroze
Najčešći simptomi ljetne viroze su povraćanje, dijareja , malaksalost i povećana tjelesna temperatura. Osim ovih simptoma pojaviti se može i glavobolja i grlobolja.
Liječenje
Ljetne viroze, srećom, ne traju duže od nekoliko dana. Nažalost, tih nekoliko dana posljedice može ostaviti i duži period ako se ne liječimo na vrijeme. Najgore u toj situaciji jest da unatoč tjelesnim signalima da usporimo jednostavno – nastavimo živjeti uobičajenim tempom i stilom. U tom stanju nikome niste korisni. Dapače, za ljude oko sebe vi ste hodajuća opasnost. Ljetne viroze se brzo šire, stoga je pametnije za vas i korisnije za svih da primjerice, na poslu, zamolite za nekoliko slobodnih dana i dobro se izliječite.
Što jesti?
Jedite suhu hranu poput štapića, dvopeka i grisina. Ovakva hrana smanjit će mučninu. Kada se budete osjećali malo bolje, pripremite rižu tako da pusti sluz. Pileća juha je znanstveno dokazan lijek. Prilikom pripreme malo je više posolite. Dok su simptomi aktivni strogo su zabranjeni svježe voće, povrće, mlijeko i voćni sokovi. Nemojte jesti ništa što opterećuje organizam poput masne, pržene i slatke hrane. Pektin iz voća može pomoći kod dijareje. Jabuku naribajte ili izgnječite bananu i ostavite pola sata. Kada poprimi smeđu boju, pojedite. Ipak, ne pretjerujte. Probiotici će pomoći obnavljanju narušene crijevne flore, pa ih uvrstite u prehranu kada budete mogli.
Što piti?
Pijte nezašećerene čajeve poput mente, crnog čaja i čaja od šipka. Voda će najbolje hidratizirati tijelo. Neka bude sobne temperature. Kod povraćanja i proljeva gube se elektroliti. Kako bi ih nadoknadili u vodu dodajte malo kuhinjske soli. Izbjegavajte kavu jer djeluje kao diuretik. Dodatan gubitak tekućine vam ne treba. Gazirana pića bogata su kofeinom i šećerima, pa ih svakako izbjegavajte.
Djeca i ljetne viroze
Ljetnim virozama su posebno podložna mala djeca. Kada im temperature pređe 38 stupnjeva, tek tada je pokušajte spustiti. Djeca su osobito podložna dehidraciji. U ljekarni možete kupiti pripravke koji sadrže sve tvari potrebne u ovim situacijama. Djeci tekućinu dajite u malim razmacima i to u malim količinama. Ponekad je to dovoljno na žličicu. Kada zatraže hranu neka ona bude nasjeckana na male komadiće da je mogu uzimati prstima.
Prevencija
Virusi se najlakše prenose prljavim rukama. Perite ruke nakon svakog dolaska iz van ii prije jela. Perite ruke najmanje 20 sekundi kako bi se riješili svih nečistoća. Vjerovali ili ne, najčešće ih ne perete toliko dugo. Neoprano voće i povrće su idealna podloga za razvoj virusa. Dobro perite sve namirnice. Bakterija salmonella se ljeti voli nastaniti u kolačima s jajima, majonezi i sladoledu. Ne uzimajte ove proizvode ako su duže vrijeme izloženi na vrućini. Rastopljeni sladoled je strogo zabranjen. Meso poput piletine podložno je bakteriji Campylobacter, pa ga dobro skuhajte ili ispecite prije konzumacije. Pribor koji dolazi u kontakt sa sirovim mesom ne upotrebljavajte ni za što drugo. Izbjegavajte hranu koja uključuje sirovo meso, sirovu ribu ili školjkaše.
Ljetne viroze opasne su ako traju duže od nekoliko dana. Ako se simptomi ne smire, potražite pomoć liječnika. U slučaju bakterijske infekcije možda će vam biti potrebno liječenje antibioticima. Uzmite nekoliko dana odmora. Ljetne viroze nisu obavezne i možete ih izbjeći dovoljnim oprezom.