Moć majčine dušice poznata je već u starom Egiptu gdje su se koristila njezina antiseptička i konzervirajuća svojstva, dok je Grcima predstavljala pojam profinjenosti – osjećati njezin miris na koži bio je znak uglađenosti, a rimski su se vojnici kupali u vodi s majčinom dušicom da ojačaju. Ova grmolika biljka ukrašena cvjetovima ljubičasto do grimizno crvene boje i listovima promjenjivog oblika vrlo je snažnog aromatskog mirisa.
Majčina dušica ima diuretski učinak i pomaže kod nepravilnog ciklusa. Napitak od majčine dušice čisti osjetljive unutarnje dijelove tijela, pomaže kod astme, povoljno djeluje na želudac i na opće stanje organizma. Eterično ulje ima antiseptičko djelovanje te se upotrebljava kod manjih posjekotina i uboda. Lako ju je uzgojiti, a najviše voli toplo, sunčano mjesto i laganu zemlju.
Čaj protiv nesanice, loše probave i kašlja
Potrebno:
– majčina dušica: 2 grama suhe
– voda: 2,5 dcl
Priprema:
Preliti dva grama suhe majčine dušice s 2,5 dcl kipuće vode te ostaviti pokriveno da odstoji pet minuta.
Majčina dušica ne preporučuje se tijekom trudnoće!
Kupka od majčine dušice ima dokazano umirujuće djelovanje. Stavimo u gazu šalicu sušene majčine dušice, zamotamo te stavimo u vodu za kupanje. Kupka opušta cijelo tijelo te je idealna prije spavanja.
Oblozi od majčine dušice kod grčeva
Potrebno:
– majčina dušica: 2-3 žličice suhe
– voda: 1 litra
Priprema:
Majčinu dušicu preliti s kipućom vodom te ostaviti pokriveno 15 minuta da odstoji, procijediti te namočiti gazu u vrući čaj, lagano ocijediti i položiti na bolno mjesto. Oblog ostaviti da djeluje 20 minuta. Postupak ponoviti tri puta dnevno.
Majčina dušica zasluženo nosi ovo ime, riječ „thymos“, što u prijevodu znači hrabrost, također ukazuje na vrijednosti ove biljke.
A. Vukušić, univ. bacc. ing. agr.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.