Lan je prvak među ljekovitim biljkama po mnogim pitanjima. On je najbogatiji biljni izvor omega-3 masnih kiselina. Laneno ulje sadrži čak i do 20x više omega-3 od morske ribe. Lan, biljka koja se uzgaja već više od 7000 godina, isprva se upotrebljavala za dobivanje vlakana za tkanje, ali već stoljećima je na glasu i zbog medicinski korisnih učinaka. Iz njenih plavih cvjetova dobivamo sjemenke, čijim prešanjem dobivamo laneno ulje. Sjemenke lana izvor su esencijalnih masnih kiselina, a to su kiseline koje naš organizam ne može sam stvoriti, nego ih moramo unijeti hranom u naš organizam jer su od iznimne važnosti za zdravlje. Od omega-3 masnih kiselina u sjemenkama lana tu se nalazi alfa-linolenska kiselina, koja je ključna za zdravlje srca, dok od omega -6 masnih kiselina najzastupljenija je linolenska kiselina, također važna za zdravlje srca i žila. Ulje lana doprinosi snižavanju kolesterola, pomaže kod bolesti mozga i živaca u kroničnih bolesnika. Zdrobljene sjemenke pomažu probavu jer sadrže visok postotak vlakana i ulja, što relaksira i potiče rad i pražnjenje crijeva. Želite li, svakako kupite sjemenke lana, smrvite ga u mlinu za kavu i dodajte ga ujutro žitaricama za doručak, jogurtu, svježem siru, palačinkama, omletima, složencima. Laneno ulje ne zahtjeva nikakvu obradu, već ga samo treba politi po salati, ali na taj način ćete biti uskraćeni za vlakna koja se nalaze u sjemenu.
Za blistavu kosu…
U kozmetičkim svrhama, lan je odavno našao svoju višestruku primjenu, a jedna od njih je i zdravlje kose. Može ga se naći u mnogim preparatima i šamponima za kosu. Ja vam neću ovdje reklamirati niti jedan proizvod, ali ću opisati osobno iskustvo sa korištenjem jedne žličice lanenog ulja dnevno u prehrani. Moja duga kosa koja je pri vrhovima bila pomalo suha i ispucala, nakon konzumacije lanenog ulja se stabilizirala i regenerirala. Naravno, ništa se ne događa preko noći i treba biti uporan. Također, preporuka za kosu je konzumirati laneno ulje i kosu prati prirodnim šamponom od koprive. Ulje sjemenki lana brzo se kvari, pa svakako provjerite rok uporabe. Radi svježine potrebno ga je držati u hladnjaku.
Koža lica, vrata i dekoltea…
Laneno ulje je odličan dodatak maskama za kožu, lica vrata i dekoltea, posebno za suhu i zrelu kožu. Ono ne izaziva iritacije, a koži daje elastičnost i mekoću.
Za kožu ruku…
Dugo sam imala problem suhih i grubih ruku, osobito nakon što bi mi ruke dugo bile u doticaju s vodom i deterdžentom, stoga sam i taj problem uspješno riješila s lanenim uljem. Dovoljno mi je bilo na ruku kapnuti nekoliko kapi lanenog ulja, dobro ga utrljati u ruke te pričekati neko vrijeme da se ulje upije. Laneno ulje omekšat će vam kožu jednako dobro kao i bio koja krema. Odličan rezultat dat će i ova maska za suhu i oštećenu kožu: pomiješajte pola čajne žličice lanenog ulja sa sadržajem jedne kapsule vitamina E te jednim žumanjkom. Nanesite masku na čiste ruke, stavite rukavice i ostavite ih na rukama oko pola sata.
L. Rađa, dipl. ing. preh. teh.