Kada je riječ o maslačku prva misao pada nam na korov koja kvari travnjak, a ni ne slutimo koju moć zapravo ta biljka posjeduje. Naime, u kineskoj medicini maslačak je jedna od šest najvažnijih biljaka u kućnoj ljekarni. Jako je korisno kod ove biljke što možemo koristiti sve dijelove biljke. U proljeće je naročito visok sadržaj vitamina C u mladom lišću, sadržaj željeza veći je nego u špinatu.
Korijen:
Korijen se može osušiti, samljeti u prah i od njega kuhati napitak sličan žitnoj kavi. Od korijena se radi i dobar začin, tako da se pirja na malo ulja i zasoli misom (fermentirana pasta od soje). Također se može dodavati juhama od povrća, a kad se pirja u kombinaciji sa slatkim povrćem dobije se jelo koje potpomaže rad jetre i čisti krv te potiče rad srca i tankog crijeva. Mliječni sok iscijeđen iz lišća i korijenja vrlo je prikladan za čišćenje krvi te se preporučuje slabokrvnim osobama te kod trovanja krvi, oboljenja jetre i mokraćnog mjehura kao i kod žutice (na dan 2 -3 čajne žličice tijekom 3 -4 tjedna).
Pola žličice praha korijena maslačka s čašom vode tijekom dana dokazano ima fascinirajuće rezultate kod mnogih teških bolesti, korijen se prije sušenja treba pažljivo oguliti i izrezati na jednake manje komadiće. Nakon toga, korijen maslačka se osuši na svježem zraku. Raširite ga na podlogu i ostavite na hladno i suho mjesto s dobrim protokom zraka. Korijen će se osušiti u roku od 3 do 14 dana, a prepoznat ćete da je osušen kada postane krhak pod rukama.
Premda se na maslačak često gleda kao na nepoželjan korov, nisu ga uvijek prezirali. Ova je biljka nekoć bila na jako dobrom glasu, a sa svojom karakterističnom moći svakako je zaslužila i posebno mjesto u budućnosti.
A. Vukušić