Biljka koju je prema predaji uz gospinu travu posvetio Ivan Krstitelj te joj tim činom dao svetost i vječnu nepromjenjivost. Veoma korisna kod mnogih tjelesnih tegoba, kao i za poboljšanja krvi, uvažava veliku slavu u svijetu biljaka. Kod drevnih naroda, koristila se kao lijek za mnoge bolesti, što i dokazuju recepti pronađeni kod liječnika u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu.
Kadulja (Salvia officinalis L.) samonikla je biljka ovalnih baršunastih listova prekrivenih gustim dlačicama s obje strane. Krasi kamenjare čitavog našeg Primorja i otoka klasovima ružičaste, plave i bijele boje. Osjetljiva je na mraz i previše vlage dok joj sunce i toplina pogoduju. Možete ju uzgajati i u vlastitom domu na sunčanom mjestu u posudici za cvijeće, a ukoliko vam listovi počnu žutjeti, treba joj dati više prostora za rast. Doba cvatnje je u lipnju i srpnju, a sabire se pred cvatnju, i to listovi i mladice.
U aromaterapiji koristi se kao dodatak raznim kupkama za jačanje organizma, a svježim listovima možete trljati zube i nećete imati problema s karijesom i zubnim mesom. Prašak od suhog lišća nerijetko se upotrebljava za održavanje dentalne higijene.
Ukoliko imate problema s neugodnim noćnim znojenjem, pijte čaj od kadulje, koji je također koristan kod problema s probavom, jetrom te reumatizma. Čaj ima protuupalno i detoksikacijsko djelovanje te je idealan za čišćenje organizma od toksina, a kod upale grla i krajnika topao čaj zasladite medom.
Ako pak imate bolne rane ili probleme s desnima, ispirite ih kaduljinim čajem, djeluje umirujuće te ublažava bol. Ova je biljka ženama od iznimne važnosti jer pomaže kod raznih infekcija i uspostavlja hormonalnu ravnotežu te ublažava tegobe menopauze.
Znate li da kaduljino ulje pomaže u zacjeljivanju rana, psorijaze, dermatitisa kao i proširenih pora, dok vino spravljeno od šake svježeg lišća u litri vode pomaže u održavanju imuniteta.
Kadulja je iznimno cijenjena biljka i njezina je uloga za dobrobit našeg zdravlja neosporna, ali zbog glavnog sastojka, tujona, koji joj daje snažan i karakterističan miris treba biti oprezan. Naime, tujon može dovesti do neravnoteže u radu središnjeg živčanog sustava zbog čega je ne smiju konzumirati osobe koje imaju problema s padavicom i visokim tlakom, trudnice te dojilje.
Koliko god kadulja bila korisna, isto tako u većoj količini može izazvati suprotan učinak. Zapamtite, opće je pravilo da se pripravci od kadulje u propisanim količinama ne uzimaju dulje od mjesec dana.
A. Vukušić