Jedan od najstarijih domaćih sredstava koji su koristili naši preci kao lijek te preventivno sredstvo mnogih bolesti je upravo ocat. Koristio se kao domaće sredstvo za liječenje, kao i začinjavanje hrane te mu je dobro znati pravu vrijednost. Ocat su tada pripravljali od vina, jer se vinska kiselina pretvarala u octenu i taj se smatrao najboljim. Danas se sastav uglavnom razlikuje jer industrijski nisu ni približno zdravi kao nekad te od njih ima više štete nego koristi.
Najbolji je ocat iz kućne radinosti i to od prirodnih jabuka, čak je i Hipokrat preporučivao jabučni ocat kod tegoba s disanjem.
Jabučni ocat najbolje je pripremiti od cijelih plodova, posebno ako dodamo i dio divljih jabuka. Jabuke sameljite i stavite u posudu, dobro izbijte i držite na toplom mjestu. Nakon 2-3 dana dodajte malo tople vode te posudu prekrijte gazom i prepustite 20 dana procesu vrenja. Tada se procijedi kroz gušće platno i ocat spremi u staklenke i čvrsto zatvori.
Jabučni ocat je izuzetno kvalitetan jer sadrži vitamine, minerale, elemente u tragovima, organske kiseline, flavonoide i polifenole.
Korisnost jabučnog octa :
Istraživanja su pokazala da jabučni ocat posjeduje antigljivična i protuupalna svojstva, posebno ako mu se doda češnjak i ulje čajevca. Također djeluje smirujuće na živčani sustav.
Ujutro je korisno popiti jednu žličicu jabučnog octa pomiješanog s medom u čaši vode, ili ako pak osjećate slabost u cijelom tijelu, u čašu vode stavite dvije žlice jabučnog octa i izmasirajte se. Bolne zglobove masirajte s mješavinom jabučnog octa i maslinovog ulja. Ako ste uganuli neki dio tijela ili imate otekline, stavite obloge od čistog octa i držite minimalno 15 minuta.
Na prve znakove prehlade, razmutite žličicu octa u vodi i pijte par puta dnevno, jasno, umjereno.
Ženska intima:
Ako patite od gljivičnih infekcija, domaći jabučni ocat je dobro upotrebljavati za ispiranje intimnih dijelova, ali ga prvo trebate razrijediti s vodom te također treba piti kao tonik.
Prirodni dezodorans:
Dovoljno je prebrisati jednom dnevno ispod pazuha, jer ono ima antibakterijsko djelovanje.
Varikozne vene:
Ako imate problema s venama, jako je dobro čim ustanete umasirati kružnim pokretima ocat na noge te isto napraviti i navečer netom prije spavanja.
Posebno je popularan u borbi s kilogramima, budući da pomaže organizmu razgraditi suvišne masnoće, a octene kiseline neutraliziraju određene enzime koji potiču stvaranje i nakupljanje masnoća te tako pospješuje „topljenje‟ viška kilograma.
Povoljno djeluje na cirkulaciju, štiti srce i krvne žile te smanjuje opasnost od nastanka ugrušaka i pomaže u regulaciji razine kolesterola, kao i kod visokog krvnog tlaka.
U kozmetici:
Pomaže u dezinfekciji usne šupljine, tako da isperete zube s otopinom od jedne žličice octa u čaši vode.
Pomaže kod ispucalih i suhih ruku tako da u jednakom omjeru pomiješate jabučni ocat i maslinovo ulje, a ruke nakon svakog pranja namažite pripravkom.
Za zdravu i bujnu kosu:
Nakon pranja kosu obrišite ručnikom. U 125 ml tople vode razmutite 4 jušne žlice octa te tekućinu temeljito rasporedite po kosi. Pustite da djeluje 10 minuta te isperite toplom vodom. Znate li da je egipatska kraljica Nefertiti održavala ljepotu kupkama kojima se dodavao jabučni ocat?
Izbjegavajte bezvrijedan, destiliran, industrijski proizveden ocat, jer se za njegovu proizvodnju koriste samo ostaci jabuka, stoga se treba i umjetno kiseliti i ne djeluje dobro na zdravlje.
Ipak, imajte na umu da se jabučni ocat ne preporučuje osobama s čirom na želucu i jednjaku, te ga ne smiju upotrebljavati osobe koje imaju problema s jetrom i radom bubrega. Također, ne konzumirajte velike količine, tako samo škodite organizmu. Kao i u svemu u životu, umjerenost je ključ svega.
A. Vukušić, univ. bacc. ing. agr.
[…] izvor: bakinisavjeti.com […]