Jesen nam je i kalendarski pokucala na vrata, vrućine su popustile, a cvrčci su već lagano utihnuli. Vrijeme je za uživanje u toplim, a opet ne prevrućim jesenskim danima i svim plodovima što nam priroda upravo sada pruža. Šipak je jedan od tih darova jeseni. Osvježavajući, ukusan i jako zdrav, to je upravo ono što bismo sada trebali jesti. Ovaj jabukoliki osvježavajući plod tamnocrvene je boje, tvrde i glatke ljuske. Okusom je vrlo sličan borovnici, iako mu je okus trpkiji zbog tanina. Unutrašnjost šipka čine mala crvena zrnca nalik rubinima. Šipak je poznat kao super hrana, jer je iznimno bogat antioksidansima i vitaminima. Koliko je ovaj plod vrijedan i zdrav svjedoči i to da su ga arheolozi pronašli i u grobnicama egipatskih faraona. Plod šipka u sebi sadrži tri vrste antioksidansa: polifenole, uključujući tanine, antocijane i elagičnu kiselinu. Oni štite naše stanice na razini molekule od oksidacije što je uzrokuju slobodni radikali. Od vitamina sadrži jako puno vitamina C, E, A i folnu kiselinu, a od minerala posebno mjesto zauzima kalij.
Najnovije istraživanje je pokazalo da sok šipka sprječava širenje karcinoma. Ljekovitost šipka također se očituje u njegovim antibakterijskim i antivirusnim svojstvima, važna za zdravlje zubi. Pomaže kod liječenja raka dojke tako što smanjuje sintezu estrogena.
Kako ga konzumirati?
Mnogi ga čiste zapravo na potpuno krivi način, tako da ga prerežu na pola, čime se gubi jako puno soka. Preporučeno ga je čistiti poput naranče, počevši od vrha koji je nalik na krunu. Na taj način plod ostaje neoštećen.
Još jedan skup i vrlo dragocjen proizvod je ulje šipka. Vrlo je cijenjeno u kozmetičkoj industriji, a kao sastojak ulje šipka nalazimo u mnogim kremama koje su često cjenovno vrlo visoko rangirane.
Ljepota i zdravlje koje nam pruža priroda zaista je neiscrpno, stoga cijenimo svaki njezin dar. Živimo ekološki svjesno i na pametan način crpimo snagu iz prirode.
L. Rađa, dipl. ing. preh. teh.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.