U Aziji znane kao crveni dijamanti, goji ili vučje bobice okarakterizirane su plodovima narančasto-crvene boje. Zanimljivo je da svaka bobica u sebi krije do 60 sjemenski, a zrije od srpnja do listopada.
Zbog svojih izuzetnih nutritivnih svojstava i jake antioksidacijske moći goji bobice koriste se u tradicionalnoj kineskoj medicini. Drugim riječima, imaju veliku sposobnost uništiti slobodne radikale koji nam narušavaju zdravlje, ubrzavaju proces starenja i glavni su krivci za veliki broj mutacija u organizmu.
Upravo se ove bobice smatraju najboljim plodovima za revitalizaciju organizma i usporavanje procesa starenja, stoga dame, iskoristite to.
Naime, goji bobice bogate su vitaminom C i željezom, kao i mnoštvom nutrijenata i fitokemikalija. Tako sadrže 18 aminokiselina (8 esencijalnih koje su nužne za život), vitamine (riboflavin, vitamin B 2, vitamin B1, vitamin C), minerale (npr. cink, selen, kalij), nezasićene masne kiseline. Ne smijemo zaboraviti linolnu i alfa-linolensku kiselinu koje su bitne za pravilno funkcioniranje živčanog sustava. Nadalje, reduciraju razinu kolesterola u krvi, štite organizam od mutacija stanica, pospješuju pamćenje te imaju smirujuće djelovanje na organizam.
Kao što smo već naveli, imaju važnu ulogu u tradicionalnoj kineskoj i japanskoj medicini jer jačaju imunosni sustav, poboljšavaju vid, štite jetru i bubrege, poboljšavaju cirkulaciju te su izvrstan lijek ako patite od visokog krvnog tlaka, pomažu kod bolova u leđima i povoljno djeluju na ten. Zvuči dobro, zar ne?
I za kraj, ove bobice smatraju se „sretnim bobicama“ jer ukoliko ih čovjek redovito konzumira, poboljšat će opće stanje organizma, povećati razinu energiju i time omogućiti vašem organizmu veću izdržljivost.
Ana Vukušić, univ. bacc. ing. agr.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.