Božićna pšenica tradicionalno se sadi 13. 12. na blagdan sv. Lucije. Sijanje pšenice lijep je božićni običaj koji ima svoje značenje. Gusta i visoka pšenica do Božića označava radost novog života i obilje u novoj godini. Njena zelena boja označava nadu i obnovu života.
Kako bi osigurali plodnu novu godinu, evo nekoliko savjeta za najljepšu božićnu pšenicu ikada.
1. Prije nego je posadite kratko je potopite u toplu vodu. Zatim osušite na papirnatom ubrusu i posložite u plitku posudu.
2. Ne štedite na sjemenu. Stavite toliko da se dno posude ne vidi.
3. Na dno posude stavite sloj vate koji namočite vodom. Zatim sloj zemlje i potom sjeme pšenice.
4. Pšenicu stavite na toplo i svijetlo mjesto kako bi dobivala sve potrebno za rast.
5. Ne zalijevajte je previše. Tek toliko da je podloga na kojoj raste vlažna.
Kada naraste u sredinu se stavi svijeća koja se pali na Božić. Uredno je podšišajte.
Nakon Božića pšenica se daje pticama ili se posadi negdje u vrt.
Sijanje pšenice idealno je raditi s djecom. Prepustite im brigu o sjemenu. Tako će se oni osjećati uzbuđeno iščekivajući plodove svog truda, ali i će razviti osjećaj prema tradiciji.
Običaji za Sv. Luciju
Za Sv. Luciju veže se i nekoliko zanimljivih običaja. Možda baš neki i vi usvojite.
– U Slavoniji su djevojke za Sv. Luciju na 11 papirića pisale imena potencijalnih budućih muževa, a 12. bi ostavio prazan. Papiriće zgužvaju i svaki dan pale po jedan. Na Božić odmotaju posljednji papirić i na njemu pročitaju ime budućeg muža. Ako je papirić prazan – te se godine neće još udati.
– Ime Lucija na latinskom znači ‘svjetlo’, svijetliti pa je jedna tradicija vezana uz svjetlo. Na Svetu Luciju zabranjeno je tkati i šivati. U nekim dijelovima djevojke unose žeravicu na tanjuriću u kuću. Ako žeravica ne padne s tanjurića, to je dobar znak.