Analgetici (grč. Algos što znači bol) su lijekovi čija je uloga ublažiti bol djelujući na centralni živčani sustav, uglavnom potiskujući osjećaj boli. Svaki analgetik djeluje različito, no s jednakim ciljem – smanjiti bol. Kemijski analgetici imaju mnogo nedostataka – mogu prouzrokovati probavne smetnje, čir na želucu te upalu tankog crijeva. Riječ je o ozbiljnom problemu jer tada crijeva propuštaju neprobavljene molekule proteina što dovodi do pojave raznih tegoba, od obične žgaravice do artritisa, astme, alergija i psorijaze. Razlika je u kroničnoj i akutnoj boli; akutna bol pojavljuje se iznenada te u pravilu ne traje dugo i može se ublažiti običnim lijekovima, dok kronična bol može predstavljati osobni pakao te zahtijeva hitno postavljanje dijagnoze. Ponekad neuspješno liječenje akutne boli može dovesti do razvijanja kroničnih bolesti.
ZELENA LJEKARNA:
CRVENA LJUTA PAPRIKA
Sadrži salicilate koji ublažavaju bol, a kapsaicin ima ulogu oslobađanja endorfina.
Postoji mnoštvo studija koje dokazuju vanjsku primjenu kapsaicina za ublažavanje boli kod reumatizma i artritisa.
KLINČIĆ
Poznato je ulje klinčića kod ublažavanja zubobolje; njegovo je djelovanje dokazano. Potrebno je ulje umasirati na bolni zub i zubno meso.
VRBA
Sadrži salicin, što je grčki liječnik Hipokrat itekako znao te za bolove koristio čaj od lišća bijele vrbe. Iako prirodni salicin djeluje sporije od industrijskog, rezultat je jednak – ublažava bol. Može se koristiti čaj od lišća vrbe ili pak prah od vrbine kore. Osobama alergičnim na aspirin ne preporuča se korištenje ove biljke.
BOSVELIJA
Indijska biljka poznata od davnina kao sastojak koji smanjuje bol. Aromatična smola ove biljke je tamjan. Aktivni sastojci koje posjeduje su bosvelijske kiseline, a imaju protuupalna, protuartritična i analgetička svojstva.
Istraživanja su dokazala njezinu učinkovitost kod osoba koje pate od reumatoidnog artritisa. Može se uzimati oralno ili kao sastojak kreme jer ne uzrokuje nikakve posljedice, a djelotvorna je.
VRAŽJA KANDŽA
Jako vrijedna biljka koja pomaže kod artritisa. Istraživanja su pokazala njenu efikasnost kao i kod industrijskih lijekova protiv artritisa, osteoartritisa, bolova kostiju i zglobova.
Razlika je u tome što ne oštećuje hrskavicu te ne nadražuje crijeva kao antireumatici, već štiti hrskavicu i podmazuje zglobove te im povećava pokretljivost.
Korijen ove biljke sadrži iridoidne glikozide koji posjeduju analgetska i antiupalna svojstva te potiče uklanjanje toksina nakupljenih oko zglobova. Istraživanja u Njemačkoj pokazala su da vražja kandža značajno smanjuje intenzitet boli, ukočenost i slabost u donjem dijelu leđa. Redovitim korištenjem ove biljke potreba se za lijekovima protiv bolova smanjuje.
KURKUMA
Sadrži poseban sastojak kurkumin, moćno sredstvo protiv bolova i reumatskih upala. Potvrđeno je da kurkuma sprječava slanje signala boli u mozak djelujući na neurotransmiter supstance P. Može se uzimati zajedno s bromelainom.
LOPUH
Ekstrakt ove biljke glasi kao moćan prirodni analgetik. Biljka se treba dobro samljeti da pusti sok i staviti na bolno mjesto u obliku obloga.
ANANAS
Sadrži probavni enzim bromelain koji ima antiupalno svojstvo te se može koristiti u obliku kreme kod reumatoidnog artritisa, ozljeda, istegnuća mišića i iščašenja zglobova.
POVRATIĆ
Biljka nalik na kamilicu najpoznatija po svom terapeutskom učinku na migrenu. Stari su je Grci koristili kod menstrualnih bolova te kod upala.
Stoljećima se koristi i za artritis; naime ova biljka ometa proizvodnju prostaglandina, sastojcima sličnog hormonima koji uzrokuju bol i upale.
PUPOLJKA
Ova ljekovita biljka jedan je od najboljih izvora aminokiseline triptofana. Istraživanja su pokazala da prirodne zamjene triptofana ublažavaju bol uzrokovanu akutnim i kroničnim bolestima te povećavaju otpornost na bol. Predlaže se uzimanje praha dobivenog mljevenjem sjemenki zbog toga što pupoljkino ulje sadrži manje količine triptofana.
ĐUMBIR
Jeste li znali da dvije do tri žličice dnevno đumbira u prahu pomaže kod reumatoidnog artritisa i bolne upale mišića? Također, vrući oblozi od đumbira pomažu kod grčeva u trbuhu, glavobolje i ukočenosti zglobova.
LAVANDA
Ulje lavande najbolje je aromaterapijsko sredstvo protiv boli. Drži se da je sama lavanda dovela do razvoja aromaterapije, odnosno upotrebe eteričnih ulja u liječenju. Ulje lavande sadrži linalol i linalil-acetat. Nekoliko kapi ulja lavande pomiješajte sa žlicom biljnog ulja te utrljajte na bolno mjesto.
Čaj za ublažavanje boli
Sastojci:
– vrbova kora
– crvena ljuta paprika
– klinčić
– đumbir
– obična ili planinska metvica
Izmiješajte biljke ili pak neke od dostupnih biljaka u sličnim razmjerima te napravite čaj koji će vam olakšati tegobe. Također možete napraviti i obloge i staviti ih na bolno mjesto.
Iza zelene ljekarne i zdravog načina života ne skriva se nikakav poslovnjak, već ekologija. Preporuča se da, ako trenutno imate problema s glavoboljom ili vas je zabolio trbuh, ne posežete odmah za instant rješenjima, već pokušate bol odstraniti biljnim sredstvima. Zapamtite, ne okrećite leđa prirodi; njezin ste dio, kao i ostala živa bića na Zemlji.
A. Vukušić
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.