Ovaj je dragocjeni začin u povijesti bio simbol bogatstva i moći. Poznat i kao jaki afrodizijak, oduvijek je bio omiljen zbog svoje intenzivne arome koju pruža jelima kao i zbog svojih ljekovitih svojstava. Srednjovjekovna omiljenost muškatnog oraščića mnogo je dugovala „kvarljivosti“ piva. Ono što su tada klinčići bili za vino, to je muškatni oraščić bio za pivo. Drvo muškatnog oraha uspijeva u tropskim područjima, a može izrasti do 20-tak metara. Plod muškatnog oraščića veličinom podsjeća na marelicu, a nakon što sazrije vadi se središnja koštica koja nam je poznata kao muškatni oraščić. Štoviše, iz ploda dobivamo dva začina – muškat i muškatni oraščić. Iako je u oba slučaja riječ o slatkom i aromatičnom okusu koji izrazito podsjeća na orah, muškatni je oraščić ipak malo slađi.
Osim u kulinarstvu, vrlo je cijenjen i u medicini jer liječi mnoge zdravstvene tegobe. Ako patite od probavnih problema poput zatvora, nadutosti i proljeva, muškatni oraščić vam to itekako može olakšati. Ulje muškatnog oraščića smanjuje bolove u trbuhu tako što uklanja višak plinova iz crijeva. Također, pomaže kod groznice i slabe cirkulacije. Muškatni je oraščić sastojak mnogih pasti za zube; budući da ima antibakterijska svojstva, vrlo je djelotvoran protiv lošeg zadaha. Zdrava je zamjena šećeru pa idući put kada budete kuhali ili pekli, dio šećera zamijenite muškatnim oraščićem. Obrok ili kolač bit će znatno zdraviji, a na okusu nećete izgubiti, pogotovo ako pripremate slatko jelo. Vrlo je korišten i u kozmetičkoj industriji, budući da se iz ploda dobiva maslac kojeg nalazimo u kremama za lice i tijelo.
Zaključimo, kako i u svemu tako i u konzumaciji muškatnog oraščića, umjerenost je jako bitna, jer ako previše konzumirate mogli biste imati popratne nuspojave poput mučnine, glavobolje ili čak halucinacija.
L.Rađa, dipl. ing. preh. teh.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.