Koenzim Q10 jedan je od spojeva s kojim smo gotovo svi upoznati ili smo barem čuli za njega.
No, koliko nas zapravo zna čemu on zaista služi i gdje se sve nalazi?
Q10
Koenzim Q10 prirodna je tvar u našem organizmu. Nalazimo ga u gotovo svim živim bićima zbog čega dobiva naziv ubikinon što znači da je rasprostranjen gotovo svugdje. Prvi je put izoliran iz mitohondrija goveđeg srca i tada je njegova uloga postala jasna.
Njegova uloga
- Koenzim Q10 djeluje u energetskom metabolizmu stanice. On je neizostavan za dobivanje energije u stanicama pa se često koristi i kao terapija kod kroničnog umora.
- Snažan je antioksidans koji voli masnoće. Stoga ih ne izbjegavajte u prehrani.
Spriječava djelovanje štetnih tvari s kojima se neprestalno susrećemo smanjujući rizik za nastanak nekih bolesti ali i pojavu bora. Upravo zbog tog snažnog svojstva koristi se u kozmetici. - Q10 se koristi i kao terapija kod kardiovaskularnih bolesti jer povećava elastičnost krvnih žila.
- Ovaj spoj jako dobro djeluje na Parkinsonovu bolest. U istraživanjima je dokazano da njegova primjena usporava razvoj bolesti za čak 40%
- Još neka istraživanja dokazala su da ovaj koenzim može pomoći u regulaciji dijabetesa, AIDS-a, karcinoma ali i općenito lošeg imuniteta i infekcija.
Izvori
Ukoliko se hranite raznoliko sigurno unosite dovoljne količine koenzima Q10.
Ponajviše ga ima u mesu peradi, jetrici te skuši i sardini. Sojino ulje i orašasti plodovi su također dobar izvor.
Jaja i mliječni proizvodi ne smatraju se dobrim izvorima Q10-a.
Unos
Ovaj se spoj može uzimati u obliku dodatka prehrani. No, svakako je nužno prvo se posavjetovati sa stručnom osobom o količinama. On može djelovati s nekim lijekovima na način da poništava njihovu funkciju.
Dojilje i trudnice nipošto ne bi smijele uzimti ove dodatke prehrani.