Prilikom kupnje kozmetičkih proizvoda neki od nas uopće ne čitaju sastojke na deklaraciji. Neki su pokušali, ali kada vide sve te kemijske spojeve brzo odustanu. Sastojci kozmetike trebali bi biti osnovna stvar zbog koje ćete neki proizvod kupiti. Donosimo vam popis tih sastojaka.
Poželjni sastojci kozmetike
Vitamini – najčešće ćete naići na vitamin C i vitamin E. Vitamin E djeluje kao prirodni antioksidansa, njeguje kožu i sprječava njeno starenje. Vitamin C pospješuje proizvodnju kolagena i smanjuje pigmentacijske mrlje.
Retinol – retinol je produkt vitamina A, tj. to je jedan od njegovih oblika. Retinol je posebno koristan za osobe s aknama jer pospješuje ljuštenje i obnavljanje gornjeg sloja kožnih stanica. Ovaj sastojak pomaže u borbi protiv bora jer potiče obnavljanje epitela. Ipak, ako imate osjetljivo lice, podložno upalama radije izbjegavate ovaj sastojak. Odlučite li ga koristiti, zaštitni faktor je obavezan!
Zeleni čaj – zeleni čaj pospješuje prirodnu obranu organizma od štetnih sunčevih zraka. Osim toga, zeleni čaj sadrži razne antioksidanse koji sprječavaju prijevremeno starenje. Njeguje kožu, vraća joj vlažnost.
AHA i BHA kiseline – tj. voćne kiseline. Ove kiseline posebno dobro djeluju kod pigmentacijskih mrlja uzrokovanih starenjem ili uzrokovanih suncem. AHA kiseline nalazimo u voću i npr. kiselom mlijeku. Pospješuju ljuštenje i obnavljanje kože te najbolje djeluju kod problema s borama i hiperpigmentacijom. BHA kiseline najbolje djeluju na masnoj koži sklonoj aknama. Razlika je ta što se BHA rastapaju u mastima, pa je njihovo djelovanje malo dugotrajnije i jače od AHA kiselina.
Ceramidi – ovo čudno ime zapravo donosi sve najbolje. Ceramidi djeluju poput zaštitnog sloja kože. To su vrste lipida koje jako dobro vežu vlagu.
Hijaluronska kiselina – ova kiselina poznata je po tome što dobro veže vodu. U mladosti koža je bogata hijaluronom, pa je zategnuta i svježa. Gubitkom hijalurona nastaju bore, koža postaje suha i gubi tonus. Kozmetika s hijaluronskom kiselinom omogućava vraćanje elastičnosti i vlage koži.
Nepoželjni sastojci kozmetike
Parfemi – većina proizvoda sadrži parfeme. Ipak, pokušajte ih izbjegavati. Prvenstveno zato što isušuju kožu.
Petrolatum i njegovi derivati – tu spadaju vazelin, petrolej i parafin. Ovi sastojci čine kožu naizgled njegovanom, baršunastom i savršenom. Nažalost, imate li masnu kožu sklonu aknama ovi proizvodi će začepiti vaše pore što će rezultirati prištićima. U isti koš možemo svrstati i mineralna ulja. Kod normalne kože mineralna ulja ne bi trebala uzrokovati probleme. No ako vam je koža problematična i osjetljiva, izbjegavajte ih.
Octyl methoxycinnamate – ovaj spoj djeluje kao kemijski zaštitni faktor. Smatra se sigurnim sastojkom iako su neka istraživanja dokazala da djeluje poput estrogena i nakuplja se u majčinom mlijeku.
Parabeni – podigla se velika buka oko ovog sastojka. Naime, parabeni se ipak smatraju sigurnim sastojkom. Ono što parabene čini opasnima je njihova estrogenska aktivnost. Mogu inhibirati testosteron i potaknuti proizvodnju estrogena. Etilparaben (ethylparaben) se pokazao najsigurnijim.
Obratite pažnju na deklaracije i sastav proizvoda koji kupujete. No, razmišljajte pametno. Nije sve što pročitate crno-bijelo. Količine u proizvodima su dozvoljene i nisu štetne za ljudski organizam. Ipak, ponekad napravite pauzu od proizvoda koji sadrži neki od ovih sastojaka. Vaše tijelo može ne podnositi i neki od „poželjnih” sastojaka. Slušajte što vam ono poručuje i vodite se time.