Kada je preparativna kozmetika u pitanju, vrlo često možemo naći na različite deklaracije poput ‘prirodno’ ili pak ‘organsko’, no zapravo rijetki znaju razliku. Ok, složit ćemo se da takve proizvode poimamo kao nešto dobro, djelotvorno i korisno, ali pravu razliku malo tko zna. Stoga smo se mi malo pozabavili ovom temom kako bi razjasnili postojeće nejasnoće…
Prirodna kozmetika
Proizvod koji se deklarira kao prirodna kozmetika nalaže da je takav preparat dobiven isključivo korištenjem prirodnih sastojaka bez ikakvog dodatka umjetnih sintetičkih i industrijskih sastojaka. Prirodnu kozmetiku moguće je kupiti danas gotovo svugdje, u trgovinama kozmetikom, čak i u trgovinama zdrave hrane, a ako ste imalo vješti i imate potrebna znanja, takve kozmetičke pripravke možete i sami napraviti kod kuće, no imajte na umu da svi pripravci iz kućne radinosti imaju znatno kraći rok trajanja. O prirodnoj kozmetici valja znati kako postoji velika razlika u kvaliteti i podrijetlu samih sastojaka. U principu, prirodnu kozmetiku možemo definirati kao preparat bez mineralnih ulja ili pak silikona, bez parafina, sintetičkih konzervansa, mirisa, boja, genetski modificiranih sastojaka, te takvi proizvodi nisu testirani na životinjama. No, kao i svugdje, i ovdje postoji siva ekonomija (zona) jer i dan danas na tržištu postoji velik broj proizvođača koji svoje proizvode deklariraju kao prirodne, što nije nužno istina. Ako kozmetika na koju ste naišli nije ekološki certificirana, svakako prije kupnje pomno proučite njen ekološki sastav. Deklaracija proizvoda trebala bi navoditi koji sastojci i u kojoj mjeri su zastupljeni jer se oni navode ovisno o postotku u kojem su zastupljeni u proizvodu. Neka vam nit vodilja bude sljedeća – ako ne prepoznajete prve sastojke navedene na proizvodu, tada taj preparat i nije u tolikoj mjeri prirodan. To, naravno, ne znači da je taj preparat lošije kvalitete, samo nije u tolikoj mjeri prirodan. Korištenje prave prirodne kozmetike ima stvarno mnogo prednosti – djeluje odmah, višestruko je korisno za naše tijelo pogotovo jer smo inače nije izloženo kojekakvim supstratima čije ime ne možemo s lakoćom niti izgovoriti. Negativne strane prirodne kozmetike su to što traje znatno kraće u odnosu na obične proizvode, te je bez obzira na prirodno podrijetlo ipak moguće dobiti alergijsku reakciju.
Organska kozmetika
Prirodna kozmetika ne mora nužno biti i organska. Kod organske kozmetike imamo za pretpostavku kako su svi njezini sastojci dobiveni na ekološki prihvatljiv način. Organska kozmetika označava se posebnim certifikatom koji zapravo potvrđuje da takav preparat ne sadrži mineralna ulja, emulgatore, parabene, sintetske mirise i konzervanse. Iako se i kod korištenja organske kozmetike mogu javiti alergijske reakcije, ovakvi proizvodi podliježu puno strožoj kontroli od obične kozmetike. Što se tiče nekog cjenovnog ranga, nalaze se u zlatnoj sredini. Ovakvi proizvodi su znatno jeftiniji od brendirane kozmetike, no ipak skuplji od obične kozmetike.
Što odabrati?
Naposljetku, pitate li se zašto biste trebali pomno birati što ćete nanositi na svoju kožu, želim da se zamislite nad sljedećom činjenicom – naime, pojedini sastojci raznih kozmetičkih preparata kroz kožu duboko prodiru u naše tijelo, čak u krv! Ista stvar je i, primjerice, s ružem za usne i sjajilom. Stoga, naravno da je jako bitno što i u kojoj količini nanosimo na naš najveći organ – kožu. Ako ne možete baš uvijek koristiti ovakvu kozmetiku, onda joj barem dajte prednost u odnosu na druge komercijalne proizvode i koristite je – uglavnom.
L. Rađa