Ako vam se pada mrak pred očima i od same pomisli na odlazak u teretanu ili kakvo grupno vježbanje, znajte da zasigurno niste jedini. Međutim, mi vas svakako želimo razuvjeriti i poručiti vam da se tih nekoliko kapljica znoja ne morate bojati. Postoji nekoliko razloga (=dobrobiti) za to.
Jednostavno rečeno, vježbanje:
– omogućava da se osjećate u vlastitom tijelu
– definitivno vraća samopouzdanje i općenito potiče optimistično razmišljanje
– pomaže da mnogo bolje (oblikovanije) izgledate i održavate optimalnu tjelesnu masu
– povećava ravnotežu, koordinaciju i pokretljivost
– sprječava osteoporozu, bolesti srca i krvnih žila te šećernu bolest tipa 2
– daje osjećaj svježine i ispunjenosti energijom
– pomaže očuvati čvrstoću kostiju i mišića, što vas čini spremnijima za obavljanje svakodnevnih poslova
No, prije nego što uopće krenete s vježbanjem, važno je na umu imati realna očekivanja.
Neka vaša očekivanja budu realna, dakle, očekujte male, ali znakovite pomake. Svi koji tek počinjete s vježbanjem, nemojte očekivati da ćete preko noći biti idući Arnold Schwarzenegger ili supermodel Naomi Campbell, budite realni, većina od vas to nikada neće niti dosegnuti. Da se razumijemo, uzor je poželjno imati, ali imajte na umu da su oblici i veličine ljudskog tijela uistinu raznoliki i ovise o nizu faktora. Ne trebam ni spominjati kako genetska predispozicija igra itekako važnu ulogu u izgledu i proporcijama vašeg tijela. Naime, vježbanje vam definitivno pomaže osjećati se i izgledati najbolje što možete, no ono vas neće učiniti drugom osobom (ali zato ugodnijom zaista hoće).
Postavite sebi dostižne ciljeve!
Krenite malim, ali sitnim koracima. Stoga, svaki tjedan planirajte kratkoročne ciljeve koje možete postići i koji vas neće preopteretiti i obeshrabriti, što je uglavnom najveći preduvjet neuspjeha. Evo primjer jednog takvog prihvatljivog cilja: Ovaj tjedan vježbat ću pet dana u tjednu, a ću izbacit ću sve deserte iz prehrane. Sada ćete tek vidjeti kako se rezultati brzo postižu.
Najvažnije je da nastojite uvesti vježbanje u svoju svakodnevicu, pazeći pritom da to ne remeti vaš ustaljeni dnevni ritam. Nekako to već znate i sami iz iskustva. Naime, ako odvojite previše vremena za vježbanje, dogodi se da uglavnom zabušavate i brzo odustanete, a ako odvojite pak premalo vremena za svakodnevnu tjelovježbu, onda, naravno, takva nedostatna tjelesna aktivnost i neće biti od prevelike koristi, a i toga ćete se ubrzo zasititi. Kada se organizirate svakako na umu morate imati svoj radni dan, bez obzira jeste li jutarnji ili noćni tip. Premda, ako mene pitate, vježbanje je ujutro mnogo bolje nego uvečer, iako zbog poslovnih obveza rijetko tko si takvo nešto uopće može priuštiti. Jer, kada vježbate ujutro (na prazan želudac), trošite masne zalihe, a nakon što se otuširate, dobivate nekakvu nevjerojatnu energiju i elan za radni početak dana. No, ako više volite vježbati navečer, vrlo je vjerojatno da ćete zbog toga imati problema s odlaskom na počinak jer vježba u suštini razbuđuje tijelo.
Također, današnjica pred čovjeka danas stavlja iznimno stresan život s izrazito pretrpanim dnevnim rasporedom stoga, ako mislite da vam vježba u teretani mora biti teška i duga, varate se, čak kratko ali redovito vježbanje je i poželjnije. Kada je vježbanje u pitanju, kontinuitet, točnije upornost – ono je najvažnije.
L. Rađa