Kurkuma ili indijski šafran je biljka iz porodice đumbirovki (Zingiberaceae) koja potječe iz Južne Azije. Istoimeni začin, karakteristične zlatno žute boje, dobiva se mljevenjem kuhanog pa sušenog gomolja biljke, te je dio poznate mješavine začina curry. Ovaj ljekoviti začin koristi se već više od 3000 godina u indijskoj medicini (Ayurvedskoj) te kineskoj narodnoj medicini za smanjivanje visokog krvnog tlaka, čišćenje krvi te za liječenje upalnih procesa, osjećaja boli i depresije. Čak je i Marko Polo u svojoj knjizi „Milijun” pisao o očaranosti Istoka s tim moćnim začinom. Kurkuma obiluje bitnim vitaminima i mineralima, posebno vitaminom C te kalijem, cinkom i željezom. Mnoge znanstvene studije pokazale su da kurkumin, glavni aktivni sastojak kurkume, posjeduje snažna protuupalna, antioksidativna i antikancerogena svojstva.
Kurkuma kao antioksidans
Nakupljanje slobodnih radikala u organizmu oštećuje stanice te uzrokuje nastanak kardiovaskularnih i malignih bolesti. Oni oštećuju sve stanične strukture, a najveća šteta nastaje kada dođe do oštećenja genetskog materijala. Antioksidansi kao što su vitamin C, vitamin E te cink, kojima obiluje kurkuma, štite stanice od oksidacijskog djelovanja slobodnih radikala i samim time sprječavaju nastanak mnogih bolesti i ubrzanog starenja organizma.
Antikancerogena svojstva
Nedavne studije također su pokazale antikancerogeno djelovanje kurkumina budući da može blokirati djelovanje
enzima odgovornog za razvoj nekoliko vrsta raka poput raka debelog crijeva, prostate, dojke, usne šupljine, jetre, bubrega, kože i pluća.
Protuupalna svojstva
Osim antibakterijskih, antivirusnih i antimikotičkih svojstava, kurkuma ima i protuupalna svojstva te štiti sluznicu usta, grla, pluća i crijeva. Vjeruje se da pomaže kod nekih autoimunih bolesti poput Chronove bolesti, iritabilnog kolona, kolitisa i upala zglobova. Također se može koristiti u prevenciji bakterijskih infekcija rana na koži kao vanjski antibiotik. Kurkuma se koristi i za regulaciju menstruacije, smanjuje grčeve i ublažava bol.
Detoksikacijska svojstva
Detoksikacija jetre i cijelog tijela vraća našem organizmu prirodnu ravnotežu jer uklanja štetne tvari i oslobađa nas toksina koje svakodnevno unosimo preko hrane, pića, zagađenog okoliša, pušenja, lijekova itd. Kurkuma štiti i jača jetru koja igra ključnu ulogu u detoksikaciji organizma te je odgovorna za razgradnju masnoća te za mnoge druge važne funkcije vezane uz probavu. Kurkuma sprječava nakupljanje masnoća čime pospješuje regeneraciju jetre i sprječava oksidaciju kolesterola tako smanjujući rizik od kardiovaskularnih problema.
Probava
Nepravilan rad crijeva i konstipacija dovode do nakupljanja toksina, slabljenja imunološkog sustava te uzrokuju mnoge teške bolesti. Kurkuma posjeduje svojstva koja potiču proizvodnju žući te reguliraju rad crijeva, što pridonosi boljem općem stanju organizma i jačanju imuniteta. Abdominalna bol i nadutost su česti simptomi s kojima se mnogi svakodnevno susreću, dok se isti i mnogi drugi simptomi nepravilnog rada crijeva mogu ukloniti sa samo par jednostavnih izmjena na našem jelovniku, kao na primjer, svakodnevnim konzumiranjem hrane bogate vlaknima (voće i povrće) i kurkumom. Kurkuma pridonosi i smanjenju lošeg kolesterola u krvi.
Kurkumu možete kupiti izravno kao začin u prahu ili u kapsulama kao dodatak prehrani. Preporučena dnevna doza ako ga koristite kao začin su dvije žličice i dodaje se jelima kao što su rižoti, umaci, kreme te kao začin za bijela mesa. Začin se obično dodaje na kraju kuhanja kako bi bolje sačuvali okus i korisna svojstva. Kurkuma se ne preporučuje trudnicama i osobama koje pate od žučnih kamenaca i hemofilije.
Dakle, radi se o jednom jako ukusnom, ali povrh svega jako ljekovitom začinu koji bismo trebali uvesti u naš svakodnevni meni, jer se zaista može odlično uklopiti u mnoge recepte, a ako i niste baš raspoloženi za eksperimentiranje ili spajanje karakterističnog indijskog začina s našim tradicionalnim receptima, uvijek se možete odlučiti za kapsule kurkumina ili topli napitak s prahom od kurkume.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.