Namirnice za snižavanje kolesterola
Povrće:
– mrkva, artičoka, crna rotkva, kukuruz, gljive, meso od soje, soja u zrnu, mak, špinat, kupus (sadržavaju balastne tvari)
Voće:
-jabuke, naranče, šipak, limun (grejp), lubenica
(sadržava pektin i balastne tvari)
Također još:
–brašno od cjelovitih žitarica, raž, mekinje – (balastne tvari)
–kikiriki, lješnjaci, kesteni, kokos – (balastne tvari)
-losos, skuša, tuna, sardine, haringa – (omega-3 masne kiseline)
-đumbir, curry, kurkuma – (đumbirovo ulje)
Omega-3 masne kiseline
Ovo su esencijalne kiseline, tj. tijelo ih ne može samo proizvesti te ih mora dobiti putem hrane.
Omega-3 masne kiseline visoko su koncentrirane u mozgu i važne su za kognitivni razvoj i ponašanje. Simptomi nedostatka omega-3 masnih kiselina su umor, slabo pamćenje, suha koža i problemi sa srcem. Sastavne tvari kadre su sniziti LDL kolesterol, a dovoljnim unosom može se smanjiti rizik od pojave srčanih bolesti. Izvor omege-3 masnih kiselina su ribe, osobito morske.
Curry-kurkuma
Kurkuma je u srodstvu s đumbirom koji je i kod nas poznat kao narodni lijek. Glavni je začin u curryju. Rabi se za trajnost jela, a pigmenti nemaju samo karakterističnu boju, nego pomažu u snižavanju kolesterola i triglicerida.
Đumbir
Poznat je po svom korijenju koji sadrži niz eteričnih ulja. Dostupan je u sirovom obliku, prahu, ušećeren ili ukiseljen, u obliku sirupa ili tinkture u trgovinama zdrave hrane. Potvrđeno je da đumbir sprječava štetno djelovanje povišenog kolesterola na krvnožilne stijenke. Također utječe na prekomjerno stvaranje ugrušaka u krvi.
Balastne tvari
Imaju ulogu „policajca“ i ne dozvoljavaju dolazak štetnih tvari u organizam iz crijeva. Učinak snižavanja kolesterola nastaje pojačanim izlučivanjem žučne kiseline koja se nakon toga mora ponovo stvarati, a za to joj je potreban kolesterol. Izvori balastnih tvari navedeni su gore u tekstu.
Soja
Sadrži izoflavone, balastne tvari i fosfolipide, a istraživanja su pokazala da te tvari znatno poboljšavaju razinu kolesterola i to od 15 do 20 %. Soja zbog toga pozitivno utječe na smanjenje rizika od obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti.
A. Vukušić, univ. bacc. ing. agr.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.