Kao ljubiteljici kozmetike, jednako dekorativne kao i preparativne, volim posjedovati što više komada, i ono što je najgore, od omiljenih se teško odvajam iako znam da bi ih trebala baciti u smeće čim istekne označeni rok uporabe na pakiranju. No, što to omogućuje ovakvim tipovima kozmetike da traju toliko dugo? Odgovor su konzervansi, odnosno parabeni.
Parabeni u kozmetici:
To su kemikalije koje zapravo sprječavaju kvarenje proizvoda, odnosno razmnožavanje mikroorganizama, bakterija i plijesni, a najčešće se upotrebljava metil-paraben, etil-paraben, butil-paraben i izobutil-paraben, a listi proizvoda u kojima se nalaze gotovo nema kraja. Kreme, ruž, sjenilo, puder, rumenilo, pasta za zube, šamponi, sapuni, mlijeka za tijelo i dezodoransi samo su neki od proizvoda koji mi prvo padaju na pamet, a među čijim se sastojcima zasigurno nalaze i zloglasni parabeni.
Nadalje, više neovisnih i stručnih znanstvenih istraživanja pokazalo je zašto bismo upravo parabene trebali izbjegavati u širokom luku. Naime, dugogodišnje korištenje preparata koji sadrže parabene omogućuju njihovu akumulaciju u našem tijelu, što može dovesti do teških oboljenja. Također može remetiti rad naših endokrinih žlijezda, poput epifize, štitnjače, gušterače, nadbubrežnih žlijezda itd. U skladu s tim, kozmetička industrija je naravno počela proizvoditi preparate s oznakom „paraben free“. Takvi su proizvodi prirodni i mnogo prihvatljiviji za naše zdravlje, ali visoko su rangirani zbog cijene i trajnost im je znatno kraća. No, ako mene pitate, kada je zdravlje u pitanju, niti jedna cijena nije previsoka.
L. Rađa, dipl. ing. preh. teh.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.