U pogledu tijela i duha postoji apsolutni sklad i o njima ovisi naše tjelesno stanje. Zato je jednako važno biti u dobroj fizičkoj kao i psihičkoj formi.
Često kažemo da nas je svladao umor. „Umor” je pojam koji koristimo za izražavanje lošeg stanja. Postoje različiti oblici i uzroci umora.
Koji je vaš razlog umora?
PRAVI UMOR
Ovaj umor se odnosi na tjelesnu iscrpljenost. Riječ je o prolaznom fiziološkom stanju u kojem su se potrošile zalihe energije, osobito u mišićima. Ako vas je zahvatio pravi umor, slabi ste i iscrpljeni, preporučujemo vam nekoliko sati odmora, opuštanje noću i jako brzo biste se trebali vratiti u normalu.
Tri su točke pravog umora: tjelesno naprezanje, naprezanje osjetila i duševno naprezanje.
DRUGI UMOR – Astenija
Drugi umor ili kako ga stručnajci zovu – astenija, uzrokuje tjelesnu slabost te ga ne treba podcjenjivati, jer uzrok nije uvijek bezazlen. Radi se o bolesnom stanju nastalom usred prekomjernog rada i neadekvatne količine odmora koji utječe na psihičko i fizičko stanje.
Opći simptomi su slabost, gubitak tjelesne težine, neraspoloženje, znojenje, bljedunjavost, poremećaj sna, osjećaji straha, psihičke smetnje, probavne smetnje, poremećaji osjetila.
Kad primijetite navedene simptome, ne treba ih zanemariti, posjetite liječnika on će vam vjerojatno savjetovati analizu krvi, rentgen, pregled ultrazvukom.
UMOR U KASNIJIM GODINAMA
U kasnijim godinama se nerijetko lijekovi uzimaju i kada to nije potrebno, jer naivno vjerujemo da za svaki problem ima odgovarajući lijek. S godinama se mijenjaju i funkcionalne mogućnosti jetre i bubrega, tako da se normalno doziranje lijekova ponekad može biti prejako, a poneka preslabo. Sve su to čimbenici koji mogu dovesti do umora.
UMOR UZROKOVAN LIJEKOVIMA
Ova vrsta umora posebno vrijedi za lijekove poput betablokatora, sredstava za krvni tlak, antihistaminika (kod alergija), laksativa (uslijed pomanjkanja kalija dovodi do dehidracije).
Već smo govorili kako vaše tjelesno stanje može biti narušeno i kao posljedica toga osjećate umor. Evo još nekoliko razloga uslijed kojih se umor javlja.
PSIHIČKI UVJETOVAN UMOR
Umor se očituje kroz simptome poput osjećaja straha, razdražljivosti, nedostatka koncentracije, stres. Moramo znati da postoje dvije vrste stresa: „dobar” i „loš” stres. Dobar stres je uzrokovan lijepim događajem i manifestira se pozitivnim uzbuđenjem koje može dovesti do smetnji u ravnoteži tijela zbog čega se osjećamo umorno. Kod lošeg stresa razvija se osjećaj neraspoloženja izazvanim određenim događajem.
UMOR IZAZVAN BOLEŠĆU
Ovaj oblik umora dijagnosticira se naknadno kod infekcije, endokrinog poremećaja (dijabetes, menopauza, nepravilan rad štitnjače, oslabljen rad bubrega), poremećaja metabolizma i krvotoka, kod upala i sl.
Liječenje umora odgovarajućim terapijama.
UMOR USLIJED NEDOSTATKA HRANJIVIH TVARI
Umor može nastati i kao rezultat pothranjenosti, neadekvatne prehrane u kojoj primjerice manjkaju proteini (manji unos mesa, ribe, jaja, sireva i sl.). Također može nastati uslijed dehidracije, npr. ako kod tjelesne težine od 60 kg dođe do smanjenja tekućine za 1,2 litre – mišićna snaga se smanjuje za 20 %.
Organizmu mogu nedostajati mineralne soli i anorganski elementi kao na primjer vitamini B skupine, naročito B6 i B9, vitamin C i E, beta-karotin, polifenoli, selen, cink i bakar. Nedostatak vitamina D uzrokuje slabiji rad mozga, pa time i umor.
UMOR ZBOG PREKOMJERNE TEŽINE
Prekomjerna tjelesna težina također može dovesti do umora. Pogođeni ovim umorom su tjelesno slabo aktivni i imaju problema oko pokretljivosti te lakše postaju inertni.
P. Mimica