Najstariji smjer ekološke poljoprivrede, temeljnom godinom začetka drži se 1924. kada je dr. Rudolf Steiner održao svoj čuveni tečaj „Poljoprivredni tečaj u osam lekcija‟, gdje su izneseni temelji biološko-dinamičke poljoprivrede, najcjelovitijeg i najstarijeg smjera ekološke poljoprivrede.
Od drugih smjerova EP razlikuje se svojom cjelovitošću i originalnošću, teoretskim postavkama i inovacijama, stoga ne čudi što su ostali smjerovi kopirali ova načela.
Znate li zbog čega je ovaj tip poljoprivrede jedinstven? Naime, ona se ne ravna samo po fizičkim zakonima već i po duhovnim načelima, što znači da postoji nadosjetilni svijet koji nije moguće zamijetiti običnim čulima, ali ga to ne čini manje stvarnim. Prema stavu bio-dinamičke poljoprivrede zemlja je jedno živo biće koja ima svoj puls reprezentiran kroz godišnja doba, te svoju cirkulaciju manifestiranu kroz kruženje vode i dr.
No stvarni uzrok vjerovanja se krije u kršćanskoj orijentaciji zagovornika bio-dinamičke poljoprivrede prema kojem je samim Kristovim uskrsnućem zemlja postala tijelom Kristovim.
Osnovna razlika između ovog smjera s drugim vidovima ekološke poljoprivrede jest u upotrebi biološko-dinamičkih preparata, praćenje ritma dana i noći, kao i mjesečevih mijena i sl. Ova vrsta poljoprivrede je uvedena kao sastavni dio terapeutskih programa osobama s poteškoćama.
Zanimljivo je da se preparati ovakvog tipa poljoprivrede sastoje od ljekovitog bilja, kremena te kravlje stolice. Oni prolaze kroz specifičan i složen proces transformacije te se na neki način može reći da prolaze poseban proces „zrenja‟.
Prema želji dr. Rudolfa Steinera ove preparate nije moguće kupiti u trgovinama kao ni doći do njihovih recepata, jer kako je sam kazao, sami proces je veoma kompliciran i pogreška kod samo jednog preparata blokira cijeli sustav, stoga ako imate želju baviti se ovim tipom poljoprivrede, to možete učiniti samo praksom. Sve knjižice i recepti koje možete naći na tržištu neće vam biti od koristi, već morate krenuti na poseban tečaj o pripremi preparata. Za one koji ipak ne žele znati postupak, određene preparate mogu nabaviti kod posebnih udruga dinamičko-bioloških poljoprivrednika ili pak od iskusnih vrtlara koji se već bave ovim tipom poljoprivrede.
Pozitivnu budućnost ovog tipa poljoprivrede tj. njenom proširenju u budućnosti možemo se nadati zbog rasta ljudske svijesti o povezanosti cijele prirode te besmislenim nadmudrivanjem iste kad je već daleko plodotvornije živjeti s njom u harmoniji.
A. Vukušić