Mit 1 – Deblja li čokolada?
Ukoliko nemate prekomjernu tjelesnu težinu, jedite čokoladu s velikim udjelom kakaa i budite sigurni da se nećete udebljati. Ako, pak, spadate u kategoriju osoba s prekomjernom težinom, prvo smanjite svoju tjelesnu masu, normalizirajte sekreciju inzulina, postignite vašu idealnu težinu i umjereno konzumirajte čokoladu i zasigurno se nećete debljati.
Mit 2 – Povećava li čokolada koncentraciju kolesterola?
Ne, upravo suprotno; čokolada utječe na smanjenje koncentracije kolesterola u krvi.
Lipoproteine visoke gustoće oslobađaju arterije od zaliha i prenose kolesterol u jetra gdje se upotrebljavaju radi poboljšanja metabolizma. HDL kolesterol označujemo kao dobri kolesterol s obzirom da odstranjuje masne naslage s arterija. Kada je povećana koncentracija, rizik vaskularnih poremećaja je manji.
Uljne kiseline, koje sadrži čokolada, smanjuju ukupnu koncentraciju kolesterola i LDL kolesterola, a povećavaju koncentraciju HDL kolesterola. Isto tako, imaju ulogu smanjenja agregacije trombocita, uzroka tromboze. Time uljne kiseline imaju značajnu ulogu u zaštiti od vaskularnih oboljenja.
Mit 3 – Uzrokuje li čokolada karijes?
Ne. Istraživanja su pokazala da kakao posjeduje 3 različite supstance koji imaju jako antikarijesno djelovanje: tanin koji sprječava razvoj mikroba, fluor koji štiti od karijesa jer jača zubnu caklinu i fosfati koji štite od kiselina koje se stvaraju u pretvorbi šećera.
Mit 4 – Probavlja li se čokolada teško?
Ne, ako je čokolada kvalitetna i ako se ne uzima nakon obilna obroka. Izbjegavajte uzimati čokolade s mlijekom koje sadrže licitin i sorbit i one koje imaju mali udio kakaa. Jedite crnu čokoladu s preko 60% udjela kakaa, birajte poznate marke i nećete imati probavne smetnje!
Mit 5 – Potiče li čokolada stvaranje akni?
Ne. Polazi se od toga da su akne uzrokovane velikim omjerom zasićenih masnih kiselina u maslacu od kakaa. Danas znamo da su masne kiseline daleko nezasićenije nego što se pretpostavljalo. Ksantin i saharoza u čokoladi povisuju koncentraciju inzulina u krvi te se stvara enzim lipoprotein lipaza koji stvara masne naslage u formi triglicerida.
Niti jedno medicinsko istraživanje nije dokazalo da se akne pogoršavaju uzimanjem čokolade.
Mit 6 – Je li čokolada zabranjena za dijabetičare?
Nije, no oni moraju obratiti pozornost na unesenu količinu ugljikohidrata i jesti prije svega crnu čokoladu s najmanje 60% udjela kakaa. Umjesto dijetalnih čokolada sa zavaravajućim okusom bolje je da konzumiraju kvalitetnu čokoladu sa što većim udjelom kakaa čija će im aroma pružiti ujedno i zadovoljstvo.
Mit 7 – Može li čokolada izazvati alergije?
U rijetkim slučajevima. Samo osobe koje su već oboljele od neke alergije, primjerice astme i peludne hunjavice mogu doći u obzir i to njih oko 15%. No treba pripaziti na sastav čokolade, pogotovo ako sadrži orašaste plodove, čak i u tragovima.
Mit 8 – Uzrokuje li čokolada zatvor?
Ne. Tanin u čokoladi sam po sebi može dovesti do usporenja prolaska fecesa kroz crijevo. Ipak, stimulira glatka mišićna tkiva stijenki crijeva i potiče peristaltiku. Radiolozi su proučavali promjene u probavnom traku uzrokovane čokoladom i na njihovo iznenađenje, utvrđeno je da se probava još i ubrzava.
P. Mimica, mag. ing. agr.