Opekotine od sunca. Gotovo svatko je bio u ovoj situaciji. Otišli ste na kupanje i izgubili pojam o vremenu. Ili još gore, zaspali. Nakon nekoliko sati shvaćate da je šteta već učinjena. Uskoro ćete poprimiti jastog – crvenu boju i idućih nekoliko dana zbog toga biti beznadni. Odmah pružite svom tijelu prvu pomoć kod opekotina od sunca.
Opekotine od sunca – zašto nastaju?
Naša koža sadrži pigment, tamni pigment melanin. Melanin se nalazi u površinskim slojevima kože i određuje koliko možete potamniti. Izlaganjem jakim sunčevim UV zrakama tijelo povećava produkciju melanina kako bi zaštitilo dublje slojeve kože. Udio melanina koji djeluje kao štit od UV zraka određen je genetikom. Kada se melanin slikovito rečeno „zasiti” nastaju opekotine od sunca. Njih je potrebno liječiti kao i svaku drugu opekotinu. Saznajte nekoliko načina kako.
1. Ohladite se
Kada shvatite da je šteta već učinjena odmah se sklonite sa sunca. Kod kuće se otuširajte hladnijom vodom. Nemojte koristiti agresivne sapune. Pomoći si možete i oblozima. Gazu natopite mlijekom ili hladnom vodom. Mlijeko je bolji odabir jer će vašoj koži pružiti proteine dok će voda ispariti. Izbjegavajte stavljanje leda direktno na opekotinu. Oblozi od zelenog čaja i metvice će također ohladiti opekotine i ublažiti crvenilo. U kupku dodajte šalicu zobenih pahuljica koje će umiriti vašu kožu.
Zasigurno ste čuli za bakine savjete i obloge od jogurta. Iako je jogurt pomalo nepraktičan on će zaista umiriti vašu kožu. Masnoća če vratiti elastičnost a proteini ubrzati zacijeljivanje opekotina.
2. Hidratacija kože
Losion koji sadrži aloe veru, alantoin ili pantenol bit će vaš spas. Čim izađete iz tuša na još vlažnu kožu nanesite losion. Izbjegavajte one s petrolejom ili uljem jer će oni zadržavati toplinu koje se želite osloboditi.
3. Spriječite upalu
Bol uzrokovana opekotinama od sunca može biti jaka. Kako bi ste djelovali na upalu, popijte lijek poput ibuprofena ili aspirina. Ovo će spriječiti daljnju upalu, ali i bol. Nikakve druge lijekove nemojte uzimati „na svoju ruku”.
4. Tekućina
Opekotine će uzrokovati dehidraciju organizma. One izvlače vodu na površinu kože gdje je najpotrebnija. Nadoknadite tekućinu unosom vode, voćnih sokova ili sportskih napitaka koji će osigurati ravnotežu elektrolita.
Posjetite liječnika u slučaju da na većoj površini kože uočite mjehure. Povišena temperatura, zbunjenost i groznica svakako nisu dobar znak. Uočite li ove simptome kod sebe ili malog djeteta, odmah idite k liječniku. Mjehuriće ne češite jer ćete tako pojačati upalu i potencijalno izazvati infekciju.
Prevencija
Pola sata prije izlaganja suncu namažite se kremom sa zaštitnim faktorom. Odaberite onaj od 15 – 30. Oni vas štite od 94 do 97% štetnih sunčevih zraka. Cinkov oksid se nalazi u mnogim kremama za sunčanje i štiti od UVA i UVB zraka. Ulja nemaju dovoljno velik zaštitni faktor. Maslinovo ulje zaista njeguje kožu ali neće vas spasiti od opekotina. Izbjegavajte izlazak na sunce od 10 do 15 sati.
Ako ipak zadobijete opekotine od sunca, zapamtite da one prolaze već kroz nekoliko dana. Ipak, ovim opekotinama treba pristupiti kao i bilo kojoj drugoj. Nosite bijelu i laganu odjeću. Najbolje da bude od pamuka. Kako biste smanjili trenje kože od plahte, pospite malo dječjeg pudera. U ovim slučajevima svakako vrijedi stara poslovica: bolje spriječiti nego liječiti.