Kurkuma je biljka žutih cvjetova iz porodice đumbira od koje dobivamo istoimeni začin. Raste u tropskim područjima Indije, Kine i Indonezije. U kineskoj medicini upotrebljava se već preko 4000 godina za liječenje probavnih tegoba.
Nadalje, u zadnjih nekoliko godina provedene su mnoge studije koje su pokazale kako kurkuma pomaže u prevenciji nastanka raka zbog svojih jakih antioksidativnih svojstava, što znači da štiti od oštećenja stanica koje uzrokuju slobodni radikali. Aktivna tvar kurkume jest žuti kurkumin. Osim u kulinarstvu, upotrebljava se i kao konzervans te kao sredstvo koje daje okus i boju mnogim vrstama hrane, a krije se iza oznake E100. Stoga idući put kada na deklaraciji nekog prehrambenog proizvoda uočite navedenu oznaku, ne brinite, riječ je o kurkumi.
Također, provedene su i studije koje dokazuju da kurkuma pomaže i pri snižavanju razine kolesterola u krvi. Kako bi se povećala iskoristivost ovog ljekovitog začina u crijevima, preporučljivo ju je konzumirati u kombinaciji s crnim paprom, đumbirom i maslinovim uljem.
Kurkuma je također vrlo snažno prirodno bojilo, zbog čega je važno biti oprezan prilikom rukovanja jer je mrlje s odjeće zaista teško ukloniti.
Danas je detaljnim istraživanjima dokazana tradicionalna uporaba te biljke u zaštiti jetre zbog toga što kurkuma ima antioksidacijski učinak i povećava izlučivanje žuči.
U malim dozama vrlo je sigurna za upotrebu. Budući da potiče izlučivanje žuči, bolesnici koji pate od žučnog kamenca trebali bi pripaziti kod konzumiranja.
Da zaključimo, kurkuma je vrlo vrijedan orijentalni začin terapijskog učinka kojemu bismo svakako trebali dati šansu jer je riječ o lijeku i začinu u jednom.
L. Rađa