Tijekom povijesti tetovaže su zapravo služile kao simbol slobode, pripadnosti, dokaz prolaska kroz neku patnju ili životno iskustvo koje ga je promijenilo ili pak nešto treće. Ono što je sigurno jest to da tetovaža simbolizira jedan trenutak na našem životnom putu poznat samo nama samima i koje ne moramo drugima opravdavati, ako to ne želimo, naravno.
No, suprotno nekim mišljenjima, tetovaže nisu proizvod modernog doba, stoga vam donosimo kratki pregled povijesti tetovaža….
330. godine pr.n.e. rimski car Konstantin I. Veliki zabranio je tetovaže na licima gladijatora jer je smatrao da se u njima skriva „slika božanske ljepote”.
15. stoljeće je razdoblje kada su žene u Indiji dobile tetovaže po licu da bi se razlikovale po plemenu, te da bi se znalo koja je u braku, a koja je slobodna.
1800. godine su se brojni europski uglednici prilikom posjeta Japanu odlučili i na izradu tetovaže. Među njima je bio britanski kralj George V. koji je dao istetovirati zmaja na svojoj ruci, a njegov otac Edward VII. dao je napraviti nekoliko tetovaža na tom putovanju, a već otprije je imao i tetovažu križa koju je napravio za vrijeme svog putovanja u Jeruzalem.
1846. godine je u New Yorku Martin Hildebrandt otvorio svoj prvi salon za tetoviranje. On je tetovirao vojnike koji su se borili u američkom građanskom ratu.
1872. godine japanska vlada je zabranila ubrizgavanje boje ispod kože koji je danas uobičajen način tetoviranja samo zato jer su željeli da Japanci budu prihvatljiviji zapadnom svijetu i kulturi življenja.
1991. godine alpinisti u Alpama su na granici između Austrije i Italije pronašli mumiju „ledenog čovjeka” staru oko 5000 godina: Budući da je mumija bila jako dobro očuvana, na njoj su se mogle raspoznati tetovaže, a imala ih je čak 50.
S kulturom tetoviranja u zadnjih nekoliko godina sve više raste i broj specijaliziranih salona za uklanjanje tetovaže. Budući da je sam postupak bolan i nije nimalo jeftin, prije nego se uopće odlučite na takav korak, svakako jako dobro razmislite.
L. Rađa